Güncel Erkekler Ve Kadınlar Arasındaki Farklılık Hikmeti Nedir?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 27 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Kadın ile erkek arasındaki farklı olan yapı, farklı görevler içindir. Biri annelik, diğeri babalık görevini üstlenecektir. Erkek, annelik görevini yapamaz; anne de babaya ait işlerin hakkını veremez. Çocuk bakımında annedeki sabır, şefkat, merhamet, incelik, his, heyecan aynı derecede erkekte yoktur. Bu konuda annenin özellikleri öndedir.
  Ailenin kazanç, geçim, bakım, koruma, savunma ve dış işlerinde erkek görevli olduğu için, ona bu konularda da özel kabiliyetler verilmiştir.

  Kadın ve erkekteki bu farklılık yüce Allah'ın bir rahmetidir. İki cinsi birbirine muhtaç yapmak ve birini diğeriyle tamamlamak için yüce Rabbimiz böyle takdir etmiştir. Bu aynı zamanda iki cins arasındaki muhabbetin temini ve birbirine güveni için de lâzımdır. Bunun için bütün insanlar bir yönüyle noksan yaratılıp diğer insanlara ve varlıklara muhtaç yapılmıştır.
  Kâinatın düzeni zıtlık, farklılık ve birbirine muhtaç olma esasına göre kurulmuştur. Bunda bilemediğimiz nice sır ve faydalar vardır.

  Bu dünyada herkes zengin veya herkes fakir olsaydı, dünyanın düzeni bozulurdu; daha doğrusu düzen olmazdı.
  Aslında bütün insanlarda noksanlık vardır. Hiç noksanı ve kusuru olmayan sadece yüce Allah'tır. Meselâ acıkmak, yeme içmeye muhtaç olmak, soğuktan ve sıcaktan etkilenmek, uyumak, hastalanmak, yaşlanmak da birer noksanlıktır. Bunlar kul olmanın bir gereğidir. Bu tür noksanlıktan kul sorumlu değildir. Tam tersine, kul bu sıfatlarla ve âcizliğini anladıkça güzel kuldur.
   
  Son düzenleme: 5 Aralık 2013