Erken Gebelik Belirtileri Nelerdir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Zakkum tarafından 30 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Erken hamilelik belirtileri

  Hamileliğin en kesin olan belirtisi adetinizin gecikmesidir. Bazı anne adayları bu dönemde oldukça açık renkte bir kanama yaşayabilirler. Fakat bu normal adet sürecinde olduğu gibi değildir. Hamileliğin bir habercisi olabilir.
  Hamileliğin göze çarpan belirtilerinden biri de göğüslerde meydana gelen değişiklik ve hassasiyettir. Göğüslerde hassasiyet, şişme, göğüs uçlarında acıma meydana gelir. Hamile kalındığı zaman vücut süt üretimi için kendini hazırlamaya başlar. Bazı kadınlarda göğüs uçlarında renk değişimi de gözlenebilir.
  Erken hamilelik belirtilerinden bir tanesi de aniden ortaya çıkan aşırı yorgunluk hissidir. Yaptığınız en küçük aktivite de bile yorgunluk hissedebilirsiniz. Akşamları yatağınıza erken yatmaya ya da sabahları yataktan zor kalkmaya başlayabilirsiniz. İş yerinizde öğlene doğru artan yorgunluk veya uyku hali hissedebilirsiniz.
  Gebelikteki diğer önemli belirti ise sık sık tuvalete çıkmaya başlamaktır. Bu durum bazen 9 ay sürebilmektedir.
  Mide bulantısı da gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkan bir belirtidir. Mideniz aşırı derecede bulanmaya başlayabilir. Baş dönmesi de erken bir hamilelik belirtisidir. Ayakta fazla durulduğu zaman ya da oturup birden ayağa kalkıldığı zaman baş dönmesi yaşanabilir.
  Gebelikteki bir diğer işaret anne adayının iştahının açılmasıdır. Aşerme durumu da oluşup mevsimsiz meyve ya da sebzeleri yemek isteyebilirler. Bu durumun aksi de gerçekleşebilir. Yani anne adayı çok sevdiği bir yiyeceğe karşı tiksinme duyabilir.
  Hamilelikte sıklıkla göze çarpan belirtilerden biri de kokulara karşı olan hassasiyettir. Bir yemek veya parfüm kokusu anne adayını çok fazla rahatsız edebilir, mide bulantısına sebep olabilir.
  Vücutta hormonsal değişimler meydana geldikçe anne adayından ruhsal değişimler de gözlenir. Bir anda sinirlenebilir, aşırı tepkiler gösterebilir ya da strese girebilirsiniz. Çok mutluyken birden ağlamaya başlayabilirsiniz.
  Vücutta meydana gelen ısı artışı da hamilelik belirtileri arasındadır. Hafif ateşleniyor gibi hissedebilirsiniz.