Erken öten horozun başını keserler atasözü ile ilgili kompozisyon

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Nehir tarafından 4 Şubat 2013 başlatılmıştır.


  1. Erken öten horozun başını keserler ile ilgili kompozisyon

    İnsan söyleyeceği sözü iyi düşünüp iyi tartmalı ve daha sonra söylemelidir. Düşünmeden konuşmak cahilce bir davranıştır. Düşünmeden söylenen sözün kimi inciteceği yada kime zarar vereceği belli olmaz.

    Her sözü her yerde söylemek çoğu zaman doğru değildir. Çünkü bazı sözler vardır ki söylenmesi için doğru zamanın ve yerin gelmesi gerekir. Söz ağızdan çıkana kadar kişinin esiridir ancak söz ağızdan çıktıktan sonra kişi o sözün esiri olacağı için yerli yerinde konuşmak gerekir.

    Bazen söylenen bir söz doğru da olsa düşmanlık yada kötülük yaratabilir. Örneğin iki kişi arasındaki küslüğü bitirmek için bazen doğruların söylenmemesi gerekir. Hatta küslüğü bitirmek için pembe yalanlar söylemenin bile doğru olduğu bir yerde küslüğü körükleyecek doğruları söylemek iki kişinin arasını daha da açacaktır.

    Diğer taraftan bakınca yersiz konuşan insanlar toplumda da sevilmezler. Zamansız konuşan ve başkalarını incitip zarar veren insanlar her zaman dışlanırlar. O insanların sözlerine itimat edilmez ve önemli işlerde bu tarz insanlar dikkate alınmaz. Bu yüzden söylenecek sözlerin iyice düşünülmesi ve kime zararının dokunup dokunmayacağının iyi test edilmesi gerekir.