Ernest Rutherford Hayatı Kısaca

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 28 Ağustos 2012 başlatılmıştır.


 1. Ernest Rutherford un Kısaca Hayatı

  Ernest Rutherford Kimdir Kısaca

  Ernest Rutherford 30 Ağustos 1871 tarihinde dünyaya geldi. Yeni Zelandalı-İngiliz 1908 yılı Nobel ödülü sahibidir.

  1908'de Nobel Kimya Ödülü' nü alan, 1914'te kendisine Baron unvanı verilen Rutherford, 1922'de Royal Society'nin en büyük ödülü olan Copley Madalyası' ile ödüllendirilmiştir. 1925'te ise bu kurumun başkanlığına seçilmiştir.

  Yeni Zelanda'ya göç etmiş İskoçya'lı bir ailenin 12 çocuğundan dördüncüsü olan Rutherford burslu olarak liseyi okuduktan sonra yine burslu olarak Christchurch'teki Canterbury College'tan 1892'de lisans, ertesi yılda üstün başarıyla yüksek lisans derecelerini aldı. 1895 yılında İngiltere'ye gitti ve Cambridge Universitesi'ndeki Cavendish Laboratuarı'nda J.J. Thomson'ın yanında çalışmaya başladı. Burada elektromanyetizma üzerindeki deneylerini sürdürdü ve Hertz dalgalarını 3 km uzaklıktan gönderip almayı başardı.

  [​IMG]

  Rutherford üç yıl gibi kısa bir süre içinde tümüyle yeni bir fizik dalı ortaya çıkardı: Radyoaktiflik. Bu büyük başarı üzerine Rutherford 1903'te Royal Society üyeliğine seçildi. Alfa ışınlarının elektrik ve magnetik alanlarda sapmaya uğradığını 1903'te belirleyen Rutherford, sapmanın yönünü inceleyerek, bu ışınların artı elektrik yüklü parçacıklardan oluştuğu sonucuna vardı. Ayrıca bu parçacıkların hızını ve elektrik yükü/kütle oranını ölçmeyi başardı.

  Rutherford'un bilime en büyük katkısı 1911 yılında geliştirdiği Atom modelidir. Yapılan deneylerde alfa parçacıklarının gerçekten de genel olarak çok küçük sapmalar gösterdiği(%90 oranında), ama arada büyük açılarla sapan parçacıklarında bulunduğu, hatta bazen bir parçacığın hareket yönünü değiştirip geriye döndüğü gözlendi. Böylesine büyük kütleli alfa parçacığını bu kadar saptırabilmesi için atomdaki bütün artı yüklerin ve kütlenin çok küçük bir hacme yoğunlaşmış olması gerekiyordu.Buna dayanarak atomun boşluklu bir yapıdan oluştuğunu keşfetti.Rutherford'un bu görüşten yola çıkarak oluşturduğu model Rutherford Atom Modeli ya da Çekirdekli Atom Modeli olarak adlandırılır.

  Ernest Rutherford 19 Ekim 1937 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

  kaynak: vikipedi
   


 2. Cevap: Ernest Rutherford Hayatı Kısaca

  idare eder