Erozyonun Önemi Nedir Kısa Bilgi

Konusu 'Araştırma' forumundadır ve Nehir tarafından 5 Temmuz 2014 başlatılmıştır.


 1. Erozyonun Önemi Nedir

  Erozyon , öbür adıyla aşınım , yer kabuğunu yaratan kayaçların , enbaşta akarsular olmak üzere çeşitli harici etkenlerle yıpratılıp yerinden koparılarak eritilmesi ya da bir yerden diğer bir yere taşınması olayıdır .
  Tarımda kullanılan alanların %70′i özelliklerini kaybederek global olarak toplam kara üstünde %30 dolaylarında çölleşmeye gerekçe olmuştur . Yeryüzünde erozyon amacıyla çölleşme tehlikesi bulunan 110 ülke bulunmaktadır . Bu çerçevede Birleşmiş Milletler Çevre Yazılımı için yapılmış bulunan hesaplamalarla , yeryüzünde çölleşme ve erozyonun önüne geçebilmek amacıyla yılda 42 milyar dolar harcanması gerektiği bulunmuştur .

  Türkiye topraklarının ise , %90′ı su erozyonu , %bir’i de rüzgâr erozyonuna maruz kalmaktadır . Tarım topraklarında bu oran su erozyonu amacıyla %75 civarındadır . Ülkemiz’deki erozyon sonucu olarak yılda 500 milyon ton verimli toprak kaybedilmektedir .
  Doğal şartlarda gerçekleştiğinde kaybedilen verimli topraklar , naturel döngü çerçevesinde telafi edilebilmektedir . . . Erozyon bilinçsizlik ve insan tesiriyle telafi edilemez boyutlara ulaşabilmektedir . Erozyonun tesiri amacıyla kaybedilen verimli topraklar tarımsal üretim kapasitesinin düşmesine gerekçe olmaktadır . Erozyonun meydana gelmesi naturel faktörler ile gerçekleşmekte ancak erozyonun telafi edilemez zararlara gerekçe olması , kişilerin bu faktörleri hızlandırmasıyla gerçekleşmektedir .
  Erozyon çeşitlerinden bulunan su erozyonu en gösterişli erozyondur . Bu erozyonda yağmur damlalarının aşındırmasının yakınında yüzey akışa geçtiğimiz sularında mühim bir tesiri bulunmaktadır . Öbür bir erozyon versiyonu bulunan rüzgar erozyonu ise rüzgarın tesiriyle gerçekleşen aşınım ve taşınım olayıdır .
  Erozyonun verimli toprakların kaybına yol açmasının yakınında peri bacalarının oluşumuna yol açaması , naturel bir güzelliğin meydana gelerek turizm bölgeleri oluşturmasına ve bir tezat oluşturmasına ne sebeple olmaktadır . Uzun yıllar bitiminde özel erozyon çeşitlerinden bulunan korunmuş sütun erozyonu bu oluşumlara gerekçe olmaktadır .