Eşekler Ne Yerler

Konusu 'Hayvanlar hakkında' forumundadır ve Nehir tarafından 6 Şubat 2013 başlatılmıştır.

 1. Eşekler Ne Yer

  Atgiller familyasından olan eşekler evcil bir hayvan türüdür. Eşekler beslenme bakımından otçul hayvanlar grubuna girer. Bu yüzden eşekler ot, yaprak, bitki vs ve türevi şeylerle beslenir. Aynı zamanda eşekler az yem ile yetinebilir ve temiz berrak olmayan suyu içmez.

  Eşeklerin Özellikleri

  Eşeklerin inatçı olduklarına dair oluşan fikir,kimi zaman sahiplerinin bu hayvanların oldukça gelişmiş “kendini koruma dürtülerini” yanlış algılamalarından kaynaklanmaktadır. Bir eşeğe, onu zorlayarak ya da korkutarak, kendi yararına olmadığına güdülendiği bir işi yaptırmaya çalışmak oldukça zordur. Bu davranış atlardakinin neredeyse tam tersidir çünkü bir at güvensiz bir zemin üzerinde yol alma konusunda eşeklere göre çok daha sorunsuz bir tavır çizer.

  Eşeklerin davranış ve bilişleri üzerine yapılan ciddi çalışmalar sonucunda, bu hayvanların oldukça zeki, dikkatli, arkadaş canlısı, oyuncu ve öğrenmeye meraklı gibi görülmektedir.

  Özellikleri: Kulakları uzun, yelesi dik ve kısa tüylü, kuyruğu kısa, ince püsküllüdür.
  Ömrü : 25-35 yıldır.
  Çeşitleri: Evcil eşek, Afrika yaban eşeği, Asya yaban eşeği, Somali yaban eşeği, çizgili yaban eşeği (zebra), Moğol yaban eşeği (kulan)