Eski insanlar mı daha mutludur günümüz insanı mı münazara

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Demir tarafından 20 Ocak 2014 başlatılmıştır.


 1. ilk insan mı daha mutludur günümüz insanı mı münazara

  Sayın jüri üyeleri sevgili arkadaşlar


  Bugün burada sizlere eski insanların daha mutlu olduklarını savunacağız eski insanlar daha bilmedikleri bilgiler kadar mutludurlar çünkü onlar şükürsüz ve doyumsuz değillerdi birbirlerini sever ve birbirlerine zarar vermezlerdi. Sadece kendilerini düşünmezler ailelerini de düşünürlerdi Geçmişte büyük aileler vardı. Sevinç ve dertler paylaşılırdı Paylaşılmayan hiçbir şey insana mutluluk vermez. Bununla ilgili HZ.MEVLANA NIN bir sözü vardır. Bir mum diğerini tutuşturmakla ışığından bir şey kaybetmez. Eskideki insanlar bunu keşfetmişlerdi ama şimdiki insanımız bunu unutmuş gibi gözüküyor. Ondan sonra şu sözü öğrendiler: SIRRINI SÖYLEME DOSTUNA, DOSTUN DA SÖYLER DOSTUNA! Sevinçler, mutluluklar, övünmeler söylense de dosta, dertler, kederler söylenemez oldu dosta! İnsanlar sıkıntılarını dostlarına anlatamadıkları için insanlar psikolagların kapısını aşındırıyor insanlar sadece kendilerini düşünüyorlar. Nasıl mı? Örnekleri var Yaşlılar artık başköşe edilmiyor huzurevlerine atılıyor anneler evde otururken çocuklar kreşlere gönderiliyor canı sıkılan boşanıyor. İşte bu ve bunu gibi birçok nedenler, ne önemliside ve tek se bebide hiç bir zaman hiç birşeyden memnun değiliz. Eskiden insanlar aza kanaat eder ve şükrederlerdi toprağa işlemeyi bilmese bile onu şimdiki insanların yaptığı gibi bir daha kullanılmaz hale getirmiyor ve doğaya zarar vermiyorlardı. Ne zaman öleceklerini değil nasıl daha iyi yaşayabileceklerini düşünüyorlardı
  Günümüzde insanoğlunun sonu gelmez bir yola girdiği kesindir. Zaten kıyamet senaryoları şimdiden yazılmakta zamanı ise tahmin edilmektedir. Anlayacağınız insanoğlu da sonunu beklemektedir. Oysa ilk insanlarda böyle bir son kaygısı yoktu. Eskiden insanlar birbirlerini görünce selam veriyorlardı. Ama şimdiki insanlar selam aldıklarında acaba bir şey yapcak mı iyi niyetli mi kötü niyetli mi hırsız mı diye şüpheleniyoruz hey gidi günler hey cümlesi boşuna türemedi. Bu cümlenin altında yatan insanların yaşadıgı gerçek mutluluklardır, . Bilim, teknik ve teknoloji mutluluk getirseydi, insanların bugün bunu tartışır olmaması gerekirdi. Eskiden bugün ki gibi araçlar yoktu Ama sağlıklılardı çünkü yürüyorlardı Onlar sağlıklılardı ama biz bu araçların verdiği zararlar kazalar insanları fazlasıyla mutsuz etmektedirler. Gezmek isteyen insanlar o devirlerde de bunu en iyi şekilde gerçekleştirmektedirler. Örneği ise EVLİYA ÇELEBİDİR İnsanlar günümüzde daha çok ve çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalmış ve bunlarla savaşmak zorunda kalmıştır. Bunların çoğu yine bilimin ilerlemenin insanoğluna armağanından başka bir şey değildir. Ama günümüzde hastalıklara çare bulunduğu söylenmektedir.? Arkadaşlar bu hastalıkların çoğu günümüzün şartlarında ortaya çıkmış bulaşıcı ya da öldürücü hastalıklardır. İnsanoğlu bilimi kullanarak yarattığı hastalıklara şimdi bilim vasıtasıyla çare aramaktadır. Eski zamanlarda bunalıma giren biri görüldüğü zaman insanlar şaşırırmış şimdi ise normal bir şeymiş gibi her insanın arada olabileceği bir şeymiş gibi gösteriliyor. Bunları parayla çözebileceğini sanmaktalardır İlginçtir afrikadaki ekonomik / sosyal bunca soruna rağmen, avrupadaki intihar oranları afrikadan daha fazladır. Çünkü afrikalı doğayla iç içedir, basit yaşar, kendi doğasına uymayan bir yaşam tarzıyla yetişmemiştir.
  Avrupalı hayata sadece maddesel anlamda bakar ve teknolojiye inanılmaz oranda bağımlıdır.
  Buda her ne kadar ekonomik anlamda üst seviyede olsalar bile onları mutlu etmeye yetmez.
  İnsanlarla iletişiminizde arada bir cihaz varsa, zamanınızın büyük kısmını tv, bilgisayar gibi makinaların başında geçiriyorsanız nasıl mutlu olmayı umuyorsunuz. Ya ailelerdeki mutsuzluklar . Günümüzde aileler parçalandı. Aileler küçüldü. Aileler, aileden koparken, yabancı aileleri dost edinmeye başladılar bu mutsuzlukların ana sebebi paranın bilim ve teknolojinin insan doğasına uymayan gelişimi yatar r. Herkesin birbiriyle yarış içerisinde olduğu, düşenin gözünün yaşına bakılmadığı bir sistemle herkesi yarış atı moduna sokarak sözde gelişim sağladılar.
  Ama ne uğruna?
  Dünya buna küresel ısınma ile cevap verirken, insanlarda önü alınamıyan ruhsal bunalımlarla cevap veriyor.

  SON AĞAÇ KESİLDİĞİ ZAMAN,
  SON BALIK TUTULDUĞU ZAMAN,
  SON NEHİR KURUDUĞU ZAMAN,
  PARANIN YENMEZ OLDUĞUNU ANLAYACAKSIN.
  ( Kızılderili Atasözü)
  Eskideki insanlar nefes aldıkları için mutlu oluyorlardı.şimdiki insanların isteklerine bir baksanıza gerçekleşmeyince mutsuz oluyorlar bu insanlar birkaç saniye nefeslerini tutup bıraksınlar asıl mutluluğun ne demek olduğunu o zaman anlayacaklar insanlar bugün birçok şey keşfetmiş ama bunu keşfedememiş peki bunu yüzyıllar önce keşfeden insanlar sizce mutsuz olabilirmi?