Etki ile elektriklenme nedir kısaca

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Demir tarafından 8 Mart 2014 başlatılmıştır.

 1. Etki ile elektriklenme nedir

  Yüksüz K ve L cisimleri birbirine temas halinde iken (+) yüklü bir M çubuğu yaklaştırılıyor. M çubuğundaki (+) yükler K küresinden L küresine (–) yükleri çeker. K küresinin çubuğa uzak olan kısmı (+) yükle yüklenir.

  Daha sonra küreler yalıtkan ayaklarından tutulup ayrılır ve M çubuğu uzaklaştırılırsa K küresi (+) L küresi de (–) yükle yüklenmiş olur

  M çubuğu dokundurulmadan K ve L küreleri yüklenmiş olur. Böyle yüklemeye etki ile elektriklenme denir. Etki ile elektriklenmede K ve L nin yarıçapları ne olursa olsun yük miktarları eşittir. Ayrıca çekilen ya da itilen yükler mümkün olan en uzaktan çekilir ya da mümkün olan en uzağa itilir.
  Şekildeki gibi (+) yüklü K cismi nötr L cismine yaklaştırıldığında onu etki ile elektrikler. L nin K tarafında (–) yükler diğer tarafında ise (+) yükler toplanır. K cismi L deki (–) yükleri çeker (+) yükleri ise iter.


  Fakat d1 < d2 olduğu için Fç > Fi olur ve cisim K ye doğru çekilir. K tarafından çekilen nötr L cismi K ye dokunursa L de (+) yükle yüklenir ve bu durumda da L küresi düşey konumun diğer tarafına doğru itilir.