Ev işleri çalışma hayatına engel

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Ev işi kadınların çalışmasına en büyük engel

  [​IMG]

  Uluslararası Çalışma Örgütü kısaca ILO, çalışma gücüne dahil olmayan kadınların bir çoğunun iş gücüne dahil olmama nedeni olarak ev işleri ile meşguliyetleri olduğunu açıkladı.

  Açıklamada, Türkiye'de iş gücüne katılım oranlarının düşük olduğunu, bunun da kadının işgücüne katılma oranının çok az olmasından kaynaklandığı ifade edildi. Erkeklerde iş gücüne katılım oranının kadınlardan daha fazla olduğu belirlendi.Kadın istihdamının eğitim ve mesleki imkanların iyileştirilmesi ile arttırılması gerektiğini vurgulayan yetkililer, kreş, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri ve özellikle gece vardiyasında çalışan kadınlar için uygun servis imkanlarının olmaması, doğum izinlerinin kadın ve erkek çalışanlar için güvence altına alınmaması kadın istihdamının artmasını engellediğini belirttiler.
  [​IMG]

  Kadınlar iş yaşamıyla aile yaşamını bir arada yürütemiyor..Kadınları eve hapseden ve kadınları sadece annelik göreviyle tanımlayan ataerkil toplum yapısı ve muhafazakar kültürel önyargıların kadınların çalışma hayatına dahil olması konusunda ciddi engel teşkil ediyor.Özellikle tekstil sektöründe çalışan kadınların önemli bir bölümü evlendikten sonra işten ayrılıyor veya doğum yapıncaya kadar çalışabiliyor.

  Çalışma saatlerinin uzun, çalışma koşulları da çok zor ve ücretler çoğu zaman asgari ücretten bile düşük olduğu bazı sektörlerde, kadın ve erkeklerin bir işte çalışmak yerine sosyal yardımlarla nerdeyse aldıkları maaşa denk gelen sosyal yardımları almayı tercih ediyor.

  İşverenlerin ebeveyn izninin uygulanması konusunda teşvik edilmesi ve bu tür izin hakları nedeniyle daha az kadın istihdam etmeye meyletmelerinin teşvik mekanizmaları ile önlenmesi şart. Bazı işverenler, doğum izinleri bir maliyet unsuru olarak görüyor ve maliyetten kaçınmak için erkek istihdamını tercih ediyor. Ebeveyn izninin olumsuz sonuçlar doğurmaması için işverenleri teşvik edecek bazı mekanizmaların geliştirilmesi ve yaptırımların uygulanması önemli. Aksi takdirde işveren, kadın istihdam etmekten kaçınmaktadır.