Evde Pilates Yapmak İçin Gerekenler

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Lavinia tarafından 22 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Pilates Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

  Başlangıç olarak ilk önce pilates yapmaya uygun bir kıyafet seçmelisiniz. Bu kıyafetler pilates hareketlerinizi kesinkes kısıtlamayacak rahat kıyafetler olmalı. Daha sonra bir pilates donuğuna ihtiyacınız olacak. Hareketlere alışıp kendinizi geliştirdikçe yeni ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız.

  Pilates Donuğu

  Çoğu pilates hareketini rahatça yapmak için pilates donuğu kullanmanız gerekir. Sizin için en iyi tercih kalın ve dayanıklı bir donuk satın almak olacaktır.

  Pilates matı satın alırken kalınlık, malzeme ve doku gibi bilgilere dikkat etmelisiniz. Pilates matı pahalı bir ekipman değildir. Çok ucuz ücretlere uygun matlar satın alabilirsiniz. Taşıma kolaylığı açısında kılıfıyla satılan veya tutma kolu olan matları seçenek edebilirsiniz.

  Pilates Çemberi

  Pilates çemberi bir hayli hareketi yapmanıza yarayan yaygın bir pilates ekipmanıdır. Çoklukla çok büyük olmayan pilates çemberi esnek malzemeden üretilir. Kullanım emeline göre boyutları değişebilir.

  Pilates çemberi ana adale gruplarını çalıştırmak için tasarlanmıştır. Ana kas grupları silüetinizi belirleyen ehemmiyetli bölgelerdir. Pilates çemberi ile bu kas gruplarını şekillendirebilirsiniz. Bu aleti kullanarak kaslarınızın direncini arttırıp sıkı bir görüntü oluşturabilirsiniz.

  Pilates çemberi kullanarak yan kas gruplarını geliştirmek de olasıdır. Bilhassa bacak bölgesindeki çalıştırması ve şekillendirmesi zor olan yan kaslar pilates çemberi ile sıkılaşabilir. Bunun için doğru hareketi uygulamanız yeterli olacaktır. Aynı şekilde pilates çemberi kullanarak kol kaslarınıza da atletik bir görünüm kazandırabilirsiniz.

  Pilates çemberi kullanırken dikkat faktörüz gereken en ehemmiyetli nokta kaslarınızı fazla esnetmemektir. Kas liflerinizi farkında olmadan çok zorlarsanız sakatlanabilirsiniz. Bu tür bir sakatlık hayat boyu spor yapmanıza engel olabilir. Pilates çemberleri değişik direnç düzeylerine sahiptirler. Bu yüzden yeni başlayanlar için en düşük direnç düzeyine sahip olan pilates çemberleri iyi bir seçim olacaktır.

  Pilates Topu

  Pilates topu, çok sayıda pilates hareketini yapmanıza yarayan temel pilates ekipmanlarından biridir. Pilates topu sayesinde balans duygunuz güçlenir ve aynı anda çok sayıda adale grubunu harekete geçirerek zayıflamak ve şekle girmeniz için çok faydalı egzersizler yapabilirsiniz.

  Pilates topunu pilates ekipmanı satan rastgele bir mağazadan veya internetten satın alabilirsiniz. Kolay ulaşabileceğiniz bu ekipman değişik boy ve renklerde üretilir.

  Pilates ekipmanları egzersizlerinizin verimini arttırmak için kullanılan faydalı aletlerdir. Ancak pilates yapmak için ille de bu ekipmanları kullanmanız gerekmez.