Evlilik İle İlgili Ayet Ve Hadisi Şerifler

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Yavuz tarafından 21 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Evlilik Hakkında İslami Bilgiler

  İslamda Evlenmenin Önemi

  Evlilik müessesesi Cenabı Allah tarafından ilk insan Hz. Adem babamıza bahşedilmiş, yaradılışı tamamlayan fıtri bir özelliktir. Hz. Adem babamız Cennette Hz. Havva annemiz ile yaşadığı gibi, yer yüzüne indirildiklerinde toplumun en temel yapı taşı olan aile kurumunu oluşturmuş ve insanoğlunun yeryüzüne yayılmasına vesile olmuşlardır. Cenabı Allah A'raf suresi 189. ayeti kerimesinde; "Sizi bir tek candan (Adem'den) yaratan, ondan da yanında huzur bulsun diye eşini (Havva'yı) yaratan O'dur. Eşi ile (birleşince) eşi hafif bir yük yüklendi (hamile kaldı). Onu bir müddet taşıdı. Hamileliği ağırlaşınca, Rableri Allah'a: Andolsun bize kusursuz bir çocuk verirsen muhakkak şükredenlerden olacağız, diye dua ettiler." buyurmaktadır.

  Cenabı Rasul Hz. Muhammed Mustafa aleyhisselam Efendimiz, sahabesi içinde evliliği teşvik etmiş ve evlenmeye gücü yetmeyen fakirlere yardımda bulunmuştur. Toplumun fitne ve fesattan uzak kalması, neslin muhafazası ve sağlam bir sosyal yapı oluşturulabilmesi için evliliğin meşru yollardan sürdürülmesi gerekmektedir. Peygamber Efendimiz bir hadisi şeriflerinde; "Nikah dinin yarısıdır, evlenin ve dininizi tamamlayın" mealinde tavsiyede bulunmuştur. Evlenmek isteyen bireyler kendi dengi olan şahsiyetler bulmaya gayret göstemelidirler. Evlilik hayatının devamı ve huzur sağlanması için karşılıklı istek ve ortak noktaların olması gerekmektedir. Tabi bu insanların dünyaya bakış açıları ve değer yargıları ile değişiklik göstermektedir. Rasulullah Efendimiz evlenmede seçici olmak hususunda şöye buyurmuştur; "Kadınlarla dört hasletleri için evlenilir. Malı için, asaleti için, güzelliği için ve dini için. Sen dindar olanı tercih et, mesut olursun." (İbn Mace) Dünya malı elden gidebilir, asalet ise yokluk ve zor zamanlarda belli olur, güzellik ise görecelidir bir tartışmada dünyanın en güzel bayanı size yılan gibi gözükebilir. Fakat dinine bağlı bir bayan ise her hususta ailesi için rahmet kapısı olacaktır. Cenabı Allah zenginde yapabilir fakirde, zor zamanlardaki sadakati ile gönlünüze taht kurar ve gönlünüze hoş gelerek suret açısından çirkin bile sayılsa size çok sevecen ve güzel gözükür. Yanında huzurlu olursunuz, gün boyu ne kadar stresli olsanızda yanında huzur bulursunuz. Geriye erkeğinde nankörlük etmemesi ve eşine sadık, sevecen ve ilgili olması kalıyor. Bayanlar Cenabı Allah'ın emanetleri olduğu için onlara gözümüz gibi bakmalı ve önemsemeliyiz.

  Global anlamda günümüz toplumlarında evlilik maalesef ticari bir ortaklık haline kadar gerilemiştir. Dünyevi felsefe bireylerde, hayatımızı doyası yaşayalım, günümüzü gün edelim, iyice yaş geçince belki evlenir sonrada belki çocuk yaparız keyfiyetini almıştır. Bu sebeple batı ülkelerinde genç nesil giderek azalmış ve geriye yaşlı bir kitle kalmıştır. Hali hazırdaki genç nesil ise sorumluluktan kaçarak, evlenmeyi belli şartlara bağlayıp çocuk yapmak yerine nefsani bir eğlence temelli yaşamı benimsemişlerdir. İslami dünya görüşünde evlilik karşılıklı saygı sevgi hoşgörü aşk ve dini bir ibaden vecibe olarak görülmekte, müslüman nesiller yetiştirip insanlığın selameti için hayırlı bir amel olarak görülmektedir. Sözlerimizi Cenabı Allah'ın Rum suresi 21. ayeti kerimesi ile tamamlıyoruz; "İçinizden, kendileriyle huzura kavuşacağınız eşler yaratıp, aranızda muhabbet ve rahmet var etmesi, O’nun varlığının belgelerindendir. Bunlarda, düşünen kavim için dersler vardır.” Allahu Teala bütün müslümanların alilelerine huzur ve bereket nasip etsin.
  yavuz yıldırım/webokur.net​

  [​IMG]