Evlilik Ne demek?

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 8 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Evlilik Nedir? Kısaca

  Evlilik demek, aynı evi paylaşmaktır...Aynı yemeği yemek, aynı suyu içmek, aynı havayı teneffüs etmektir.
  Aynı sevinci, aynı sıkıntıyı birlikte göğüslemektir. Aynı hastası, aynı cenazesi olmaktır.
  Birlikte gülmek ve üzülmek, tasada ve kıvançta birlik içinde olmaktır... Duygu ve düşünceleri paylaşmaktır. Sonuçta her şeyi paylaşırken, gönüllerin anlaşıp kaynaşmasıdır.
  Aynı yatağı paylaşmaktır. (Cinsel haz ve tatlar, anne-baba olma sorumluluğu altına girenlere peşin verilmiş bir ücrettir.)
  Birlikte konuşmak, sohbet etmektir... Aslında evlilikte anlaşmak için çok konuşmaya gerek yoktur. Çünkü insan, çok konuşmak yerine dinleyerek de etkili bir sevgi iletişimi kurabilir. Zaten seven bir insan, eşinin ne dediğini bakışından anlar. (Ama öyle eşler vardır ki konuşsalar da anlaşamazlar.)
  Birbirinin işlerine yardım etmektir.
  Aynı büyükleri birlikte ziyaret etmektir.
  Aynı çocuk ve torunu paylaşmak... Aynı çocuk ve torunların annesi, babası ya da ninesi, dedesi olmaktır.
  Beraber okumaktır...
  Birlikte yürümektir...
  Aynı komşuyu paylaşmaktır.

  Evlilik, iki ayrı ve üstelik aynı cinsten insanı bir araya getiren bir ortaklıktır...Çünkü insan o kadar aciz ve zayıf bir varlıktır ki, tek başına yaşaması çok zordur...Bu eksikliğini ancak gönlüne karşı bir gönül bularak giderebilir ve böylece mutlu olabilir.
  Bir insan, diğer bir insanı mutlu ederek de mutlu olabilir. Bu duygunun adı, vererek alma sanatıdır. Fedakarlıktır, diğergamlıktır. Kısaca evliliktir.

  Evlilik, birbirini anlayarak mutlu olma sanatıdır. Hediye bazen şefkatli bir bakıştır. Bazen gönülden bir tebessümdür. Sadece bedenlerin değil, kalplerin de birlikte ve yan yana olmasıdır.