Evlilikte biten iletişimi kurtaracak öneriler

Konusu 'Kadının Not Defteri' forumundadır ve Elif tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Evlilikte biten iletişimi kurtaracak öneriler

  Evliliği kurtaracak öğütler..Evliliği bir sözleşme değil, kader ortaklığı gibi görmeli. Bu ortaklık bazen problem yaşasa da karşılıklı çaba ile aşmak mümkündür. Çiftlerden sadece birinin evliliği kurtarmaya çalışması yeterli değildir. Eğer evliliğinizdeki sorunları aşmak istiyorsanız bu makalemize bir gözatın.

  [​IMG]
  Evliliğin en temel nedeni hiç şüphesiz aşk olmalı. Fakat aşktan öte evliliğin devamı için başka şeyler de gereklidir. Başlangıçta duyulan heyecanlar ilerde yerini alışkanlığa bırakır. Bu drurmu kabul edenler için sorun olmaz. Çünkü onlar, aşktan sevgiye bir geçiş yaparak evliliklerini bu düzeyde daha uzun seneler sürdürebilirler.
  Ancak eşlerden biri veya her ikisi bu olgunluğa erişememişse, kendini yeteri kadar eğitememişse ve evliliğinden başka hiç bir uğraşı yoksa onun için bu durum çok zor olacaktır. Çünkü derinden sarsılacak aşktan sevgiye geçişi kabullenemeyecektir.Bundan dolayı günümüzde boşanmaların çoğunluğu ilk 5 yıl içinde olmaktadır. İşte bu geçiş sürecinde bu sorunları aşmanız için bazı öneriler..

  Eşler arasındaki iletişimsizlik evlilikteki en büyük sorunların kaynağıdır. İyi iletişim içerisinde olan çiftlerin evlilikleri daha uzun sürer. İletişim, karşındakini dinlemekle başlar.Sorunlara çözüm bulmanın yolu,o sorunu bilmekten geçer. Sorunu bilmek için de iletişim içinde olmalı ve iyi bir dinleyici olmalıdır. Eşinizi dinlemek demek ona verdiğiniz önem ve saygıyı göstermektir.

  Dinlemek bazı dönemlerde yetmez, eşinizi anlamaya da çalışmalısınız.Ne kadar konuşursa konuşsun,anlamak için çaba göstermezseniz hiçbir önemi yok. Burada empati kurmak çok önemlidir. Kendinizi eşinizin yerine koyarak onun ne hissettiğini anlamaya çalışmalısınız.Böylece eşiniz önemsendiğini, anlaşıldığını hissedecek, ve rahatlayacak. Problemin çözümü ve evliliğiniz konusunda umudu artıracak.

  Diyelim ki dinlediniz, anladınız ve tabii konuşma sırası şimdi size geldi.Bazıları eşini sadece dinler, anladığını ifade eder fakat fikrini belirtmez. İşte bu durum, eşinizi çileden çıkarır.Halbuki sizde o sorun hakkında fikrinizi belirtmeli ve ne düşündüğünüzü açıklamalısınız. Ayrıca sadece birbiriniz hakkında veya evliliğinizdeki sorunları değil, başka konularda da konuşmalısınız.Unutmayın eşler birbirinin en iyi arkadaşıdır.

  Günümüz şartlarında artık insanların birbirine karşı tahammülü azaldı.Sabretmek evliliğin en önemli unsurlarından biridir.Hemen kötü olaylar veya olumsuzluklar karşısındapes etmek, çaba göstermeyi bırakmak, doğru değil. Emek vermekten kaçınılmamalıdır.

  Eşlerin evlilikte yaptıkları en büyük hata, bir birlerini değiştirmeye çalışmaktır. Evlenmeden önce her iki tarafın kendine göre bir yaşam tarzı mutlaka vardır. Kişiler birbirlerini tanıdıklarında ve eş olmaya karar verdiklerinde bu tarzını bilerek adım atar. Fakat ne yazık ki evlendikten sonra eşlerden biri (genellikle de erkekler) eşini kendi yaşam biçimini uygulamaya çalışır.Kendi kurallarının geçerli olmasını ister. Bu duurm belki başlangıçta, insanın hoşuna gider ama daha sonra baskı oluşturmaya başlar.Baskının sonucunda da patlamalar yaşanır. Eşler birbirinin yaşam tarzına saygı duymalıdır. Kimse kimsenin hayatını yaşamak zorunda değildir. Zevkler, renkler kişiden kişiye değişebilir.Bunları göz önünde bulundurarak, evlilik için yaşam formülü geliştirmelidir. Yani özetle; Herkes kendi hayatını koruyacak. Kimse başkasının hayatını yaşamayacak. Çiftler, evlilik için oluşturacakları üçüncü bir hayatı ortak olarak yaşayacak. İşte ancak bu şekilde evliliğin huzurlu ve mutlu bir devamı sağlanabilir.