Evrensel değerlerimiz nelerdir kısaca

Konusu 'Bilgi bankası' forumundadır ve webkolik tarafından 30 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Milli ve evrensel değerlerimiz nelerdir?

  Maddeler HALİNDE Evrensel Kültür Değerlerimiz Hangileridir


  istiklal marşımız
  örf ve adetler
  misafirperverlik
  gelenek ve görenekler
  sosyal kurumlar
  vatan
  bayrak
  dil
  din
  aile


  Evrensel milli kültür değerlerimiz nelerdir

  Gerçeğe Saygı
  Kişisel Bütünlük
  Hakkaniyet
  İnsan Onuruna Saygı
  Hizmet
  Sevgi
   

 2. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Cevap: Evrensel değerlerimiz nelerdir kısaca

  Evrensel Değerlerimiz hakkında hem bilgilendirici hem de kısa bir yazı oldu.

  Bir insan, diğer insanların, onlara ait özellikleri, niyetleri ve istekleri, davranışları hakkında hüküm verirken, kendine ait olan değerler penceresinden bakar. Bu pencereden gördükleri, çerçeve içerisinde kalıyorsa onaylar aksi taktirde yadırgar ve reddeder.
  Değer kelimesine toplumsal açıdan bakıldığında, çeşitli olaylar, olgular ve fikirler karşısında bireylerin tepki ve fikir birliği olarak tanımlayabiliriz.
  Anlaşılacağı üzere, kişi, çevresini sahip olduğu değerlere göre yargılar. Aynı zamanda, kişi çevre tarafından, toplum değerlerine göre yargılanır. Bu karşılıklı yargılamaların, toplum bireyleri arasında bir istikrara kavuşması noktasında, toplumsal bir kültür değerleri bütününün oluştuğu görülür.
  Fakat oluşan her kültür, sahip olunması gereken değerleri ihtiva etmeyebilir. Psikolojik olarak sağlıksız insanlar mevcudiyeti nasıl doğal ise, sosyolojik olarak hasta toplumlar bulunabilir.
  Kişisel ve toplumsal, yani kültürel değerlerin ne olduğunu netletleştirdikten sonra, “Evrensel Değerler” ifadesi ile neyin işaret edildiğini anlamaya çalışalım.
  Doğaya baktığımızda, onun her bir parçasının kusursuzluğunu ve sayılamayacak kadar çok parçanın, inanılmayacak kadar mükemmel uyumunu görürüz. Bunu, keşfedilmiş en büyük astronomik sistemlerden, gözümüzle görebildiğimiz en küçük parçasına kadar gözlemlemek mümkündür.
   

 3. çooook güzel olmuş elinize sağlık :p:p:cool::cool::rolleyes::rolleyes::);):p:p:p:D:D:D:p:p:p:p