Facebook'ta beğenirken bir daha düşünün!

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 12 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Facebook'ta beğene basarken bir daha düşünün!..

  Neler neler oluyormuş da haberimiz yok! Bir milyardan fazla Facebook kullanıcısı, hemen her gün sayfalarında takip ettikleri birçok paylaşımı en kısa yoldan onaylamak ve görüşlerini belirtmek için ''beğen'' butonuna basıyor. Ama basit gibi görünen bu işlem aslında hiç de göründüğü gibi masum değil.

  Amerika'da Ulusal Bilimler Akademisi’nin Facebook hakkında yaptığı araştırma, dünyaca ünlü sosyal medya ağı hakkında yeni açıklar ortaya çıkardı. Araştırmada 58 bin Facebook kullanıcısının demografik profilleri çıkarıldı ve psikometri testleri yapıldı.

  Bu kullanıcıların, Facebook sayfalarında ‘beğendikleri’ paylaşımlar analiz edildiğinde, demografik ve psikometrik verileri ile şaşırtıcı sonuçlar ortaya çıktı. Kullanıcılar Facebook profillerinindeki güvenlik seviyesini maksimum düzeyde seçmiş olsalar bile beğendikleri paylaşımlar cinsiyetlerini, IQ seviyelerini, kullandıkları ilaçları, karakterler ve politik görüşleri hakkında çok doğru bilgiler ortaya koydu.

  Evet yanlış okumadınız..Facebooktaki 'BEĞENİ' Butonu Bütün Bilgilerinizi Gösterebiliyor.


  [​IMG]

  Los Angeles Times'da yayınlanan haberde, araştırmayı yürüten ekip, Facebook’taki beğenilere dayanarak kullanıcı profili çıkaran bir algoritma geliştirdi.
  Araştırmacılar, eşcinsellik veya aynı cinsiyet arasında yapılan evlilikle ilgili olan sayfalar hakkındaki ‘beğen’ tıklamalarından, erkek kullanıcıların eşcinsel olup olmadığını yüzde 88 oranında doğru tespit etti.

  Araştırmada ayrıca, kullanıcıların Hıristiyan veya Müslüman olup olmadığı da yüzde 82 oranında doğru belirlendi.
  Kullanıcıların politik görüşleri, seçim dönemlerinde yapılan anketlerden, ilişki durumlarından, Facebook arkadaşlarından ve karakter özelliklerinden tespit edildi.
  Bilindiği gibi Almanya, daha önce IP adresleri ile alınan kayıtları ifşa ettiği gerekçesiyle beğen butonunu yasaklamıştı.
   

 2. Cevap: Facebook'ta beğenirken bir daha düşünün!

  ''IQ seviyelerini, kullandıkları ilaçları, karakterler'' bunlar kanımca biraz zor :D fakat siyasi görüş,dini inanç zaten aşikar olabilir.

  Bu arada ben çok rengimi belli etmem ona göre dikkat etsinler. :p :))))
   


 3. Cevap: Facebook'ta beğenirken bir daha düşünün!

  her beğenide bıraktığımız IP geçmişi ile oluşan haritadan yola çıkıyorlar sanırım... o zaman siz facede fazla beğeni yapmıyorsunuz :) Berrak Hanım :)