Falcılar ve Kahinlere inanma yasağı

Konusu 'Dini Bilgiler' forumundadır ve Elif tarafından 4 Mart 2014 başlatılmıştır.

  1. Elif

    Elif Yönetici Admin

    Kehanet, gaybdan haber vermek, falcılık ve bakıcılık yapmak; kahin ise, tahmin yoluyla gizli bir şekilde geçmiş olaylardan haber veren kimsedir. İbranice, kohen ve Aramca kahen ile aynıdır. Cahiliye döneminde önemli olan resmi ve özel işler için kahinin görüşleri alınırdı. Kahin gibi, gelecekle ilgili olaylardan haber veren kimseye de ''arraf'' adı veriliyordu.
    Her ikisinin sanatı da zan üzerine bina edilmiştir. Dolayısıyla bütün çeşitleriyle kehanette bulunma, ilim değil, göz boyayıcılık ve illüzyonculuktur. Cahiliye Araplarında kahin veya arraf, bir bakıma tanrılık, bir bakıma peygamberlik taşıyan bir şahsiyet olarak görülürdü. Gaybtan haber verme temeli üzerinde oturan bu davranış kendisini vahye ya da nübüvvete alternatif olarak gösterdiği için Hz. Peygamber (s.a.v) tarafından yasaklanmıştır. ''Kim bir kahine gider de onun söylediklerini tasdik ederse, Muhammed’e indirilen şeyden (vahiyden) uzaklaşmış olur.''

    İslam alimlerine göre gaybtan haber vermek, müneccim ve falcıların söylediklerine inanmak küfür olarak nitelendirilmiştir.