Fatih Harbiye Kitabının Kısa Özeti

Konusu 'Türkçe edebiyat' forumundadır ve Lavinia tarafından 5 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Peyami Safa Fatih Harbiye kitap özeti

  Fatih Harbiye Peyami Safa'nın olgunluk döneminde yazdığı bir eserdir ve en önemli eserlerinden bir tanesidir. Kitapta baş kahraman olan Neriman’ın kendi kültürüyle batı kültürü arasındaki kayboluşu ve doğru yolu buluşu anlatılıyor. Kitaptaki olaylar Fatih ,Harbiye, Şişli ve Beyoğlu’nda geçmektedir.
  Çocukluk arkadaşı olan Neriman ve Şinasi ilk başta birbirlerini çok seviyorlardır. Okulda birlikte gidip gelen iki arkadaş üniversitede de birliktedirler. Neriman'ın babası da Şinasi'yi çok sevmektedir. Herkes Neriman ve Şinasi'nin bir gün evleneceğini düşünmektedir. Ancak Neriman giderek Şinasi'den soğumaya başlar. Fatih'te oturan Neriman doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ettiği için bu semti sevmemektedir. Bir gün Macit adında zengin, kibar ve yakışıklı biriyle tanışır. Macit'in oturduğu Harbiye, Batıyı ve gelişmişliği simgelemektedir. Şinasi'den habersiz Macitle birkaç kez buluşur. Macit Neriman'ı bir baloya davet eder. Neriman'ın baloya gitmek için babasından izin alması gerekmektedir. İzin almadan önce babası Şinasi'yle evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmeyen Neriman birkaç ay süre ister ve baloya Şinasi'yle birlikte gitmek üzere babasından izin alır.
  Balo kıyafeti seçmek için dayısının kızlarından fikir almak ister ve Şişli'ye gider. Eve gittiği zaman bir kadının ağladığını görür ve nedenini sorar. Kadının kızı Rus bir gitariste aşık olmuş, ikisi de birbirini çok sevmiş ve başta çok mutlu olmuşlardır. Ancak çok sefil bir hayat sürdükleri için kız bir süre sonra çocuğu bırakıp zengin bir adama gitmiştir. Fakat Rus gencinde bulabildiklerini (musiki, samimiyet..) bu adamda bulamayınca gence dönmeye karar vermiştir ama genç, kızı kabul etmeyince kız intihar etmiştir.
  Neriman bu hikayeden çok etkilenir ve eve döner. Babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi'yle evlenmeyi kabul ettiğini söyler.
   

 2. çoooooooooooooooooooook saolun........... :D
   


 3. teşekkürler :)
   

 4. teşekkür ederim
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 23 Şubat 2015

 5. Çok saolun harbi yazılıda çıktı ve tam puan aldım tşkürler :) [wink]
   

 6. Özet için çok müteşekkirim
   

 7. performans ödevimi yaptım sayenizde çok sağ olun
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 29 Nisan 2015

 8. C oooooo look güzeldir yazılı olacağız işallah tam not alırım
   

 9. çok güzel bi özet Allah razı olsuuuuuuuuuuuun...
   

 10. Yarın yazılım var inş cıkarda bi 100 alırım cooq tşkrlr