Fatih Harbiye Konu Özeti

Konusu 'Medya Takip' forumundadır ve Lavinia tarafından 10 Eylül 2013 başlatılmıştır.

 1. Fatih Harbiye kitabı özeti konusu

  Fatih Harbiye Peyami Safa'nın önemli eserlerinden bir tanesidir. Yazar bu kitabı olgunluk döneminde yazmıştır. Kitaptan uyarlanan Fatih Harbiye isimli dizinin başrollerinde Kadir Doğulu, Neslihan Atagül ve Yunus Emre Yıldırımer rol alıyor.
  Fatih Harbiye'nin konusu kısaca başkahraman Neriman’ın kendi kültürüyle batı kültürü arasındaki kayboluşu ve doğru yolu buluşu şeklinde özetlenebilir. Olayların Fatih ,Harbiye, Şişli ve Beyoğlu’nda geçtiği Fatih harbiye kitabının kısaca özeti ise şu şekilde:

  Neriman ve Şinasi çocukluk arkadaşıdırlar ve ilk başta birbirlerini çok seviyorlardır. Okula birlikte gidip gelen iki arkadaş üniversitede de birliktedirler. Herkes Neriman ve Şinasi'nin bir gün evleneceğini düşünmektedir. Neriman'ın babası da Şinasi'yi çok sevmektedir. Fakat Neriman giderek Şinasi'den soğumaya başlar. Neriman Farih'te oturuyordur; ancak doğuyu, gelişmemişliği ve eskiyi temsil ettiği için bu semti sevmemektedir. Bir gün Macit adında zengin, kibar ve yakışıklı biriyle tanışır. Macit'in oturduğu Harbiye, Batıyı ve gelişmişliği simgelemektedir. Şinasi'den habersiz Macitle birkaç kez buluşur. Macit Neriman'ı bir baloya davet eder. Neriman'ın baloya gitmek için babasından izin alması gerekmektedir. İzin almadan önce babası Şinasi'yle evlenmesini teklif eder. Hemen reddetmeyen Neriman birkaç ay süre ister ve baloya Şinasi'yle birlikte gitmek üzere babasından izin alır.
  Balo kıyafeti seçmek için dayısının kızlarından fikir almak ister ve Şişli'ye gider. Eve gittiği zaman bir kadının ağladığını görür ve nedenini sorar. Kadının kızı Rus bir gitariste aşık olmuş, ikisi de birbirini çok sevmiş ve başta çok mutlu olmuşlardır. Ancak çok sefil bir hayat sürdükleri için kız bir süre sonra çocuğu bırakıp zengin bir adama gitmiştir. Fakat Rus gencinde bulabildiği musiki ve samimiyeti bu adamda bulamayınca gence dönmeye karar vermiştir ama genç, kızı kabul etmemiştir. Kız da intihar etmiştir.
  Bu hikayeden çok etkilenen Neriman eve döner. Babasına artık baloya gitmek istemediğini ve Şinasi'yle evlenmeyi kabul ettiğini söyler.