Fatih Sultan Mehmedin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Kısaca

Konusu 'Eğitim Desteği' forumundadır ve Nehir tarafından 8 Aralık 2014 başlatılmıştır.

  1. Fatih Sultan Mehmedin Hayatı ve Bilinmeyen Yönleri Hakkında Bilgi

    30 Mart 1432 tarihinde doğan Fatih Sultan Mehmed’in babası II.Murad olup annesi Hüma Hatun’dur. İstanbul’un fethi ile birlikte hem Osmanlı hem de Türk tarihi için yeni bir dönüm noktasını oluşturan Fatih, o dönem Avrupa’da Büyük Türk olarak adlandırılmıştır. İstanbul’un fethi ile Orta Çağ sona ermiş ve Yeni Çağ başlamıştır. Yine İstanbul’un fethi ile 1000 yıllık Bizans İmparatorluğu son bulmuştur. Fatih gerek çıkardığı yasalar gerekse de atılımları ile aynı zamanda önemli bir devlet adamı olmuştur.
    Fatih Sultan Mehmed, Arapça ve Farsça başta olmak üzere toplamda yedi dil bilmekteydi. Ayrıca Fatih’in Latince’yi anadili kadar iyi konuştuğu rivayet edilmektedir. İyi bir şair olan Fatih, Mahiyetinde bulunan 185 şairden 30’unu maaşa bağlamıştır. Yine ünlü ressam Bellini’yi İstanbul’a getirten Fatih, kendi portresini yaptırtmıştır.
    Kanuniden önce bir kanunname ve anayasa hazırlatan Fatih, Uzun Hasan’a karşı zafer elde ettikten sonra 40 bin esiri serbest bırakmıştır. Otuz yıllık saltanatı boyunca 25 harekata bizzat kumandanlık etmiştir.