Felak suresi okunuşu ve anlamı

Konusu 'Ayet ve Hadisler' forumundadır ve Yavuz tarafından 30 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Felak suresi Türkçe Latin harflerle Arapça okunuşu ve Türkçe meali

  Felak suresinin tecvitle okunuşu ve latin harflerden Arapçasını düzgün okumak için bazı kuralları bilmek gerekiyor. Sade Türkçe yazıdan Arapça metnini okumak bazı lafız ve mana hatlarına ve yanlış anlamlara götürebilmektedir. Felak suresinin içinde tecvit kurallarından bir kaç tanesi beraber bulunmaktadır. Bunların ilki Kaf harfi ile biten ayet sonlarında kalkale denilen tecvit kuralını uygulamaktır. İkinci olarak nunu sakinden sonra gelen ihfa harflerinden birine rastladığında (Min Şerri gibi) ses genize verilerek ihfa yapmaktır. Ayrıca harfi medler dikkate alınması gereken kurallardandır. Tecvit Kur'an-ı güzel ve hatasız okumamıza yarayan ilim dallarından bir tanesidir.

  Felak Suresinin Latin Harfler İle Arapça Okunuşu:

  Qul e'ûzu bi-rabbil-felak(1) Min şerri mâ halak(2) Ve min şerri ğasikin izâ vekab(3) Ve min şerrinneffâsâti fil'ukad(4) Ve min şerri hâsidin izâ hased(5)

  Felak Suresinin Türkçe Anlamı Ve Meali Şerifi:

  (Habibim Ahmet ve de Rasulüm Ya Muhammed) De ki; Yarattığı şeylerin kötülüğünden(1) Karanlığı çöktüğü zaman gecenin kötülüğünden(2) Düğümlere üfleyenlerin kötülüğünden(3) Haset ettiği zaman hasetçinin kötülüğünden(4) Sabah aydınlığının Rabbine sığınırım(5)

  قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ
  مِن شَرِّ مَا خَلَقَ
  وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ إِذَا وَقَبَ
  وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِي الْعُقَدِ
  وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ


  Felak ve Nass sureleri Mekke döneminde nazil olmuş kısa surelerdendir. Peygamber Efendimize karşı Mekkeli müşriklerin hasetçi, kinci ve düşmanca tavırları karşısında Cenabı Allah tarafından inzal buyrulmuştur. Kıyamete kadar bütün Müslümanlar bu surelerin feyz bereket hikmet ve şerlerden korunma vesilesi olarak okunup kullanabileceklerdir. Hasetçi inkar edeneler istemeseler de Cenabı Zül-Celal Hazretleri nurunu tamamlayacaktır.
  yavuz yıldırım@webokur.net​