Fikret Kızılok Kimdir Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 21 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Fikret Kızılok Kimdir Hayatı

  Fikret Kızılok Biyografisi


  Asıl adı Münir Fikret Kızılok rock müziği sanatçısı Fikret Kızılok 10 Kasım 1947 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. 22 Eylül 2001 günü bir hastanede kalp hastalığı yüzünden hayatını kaybetti. Hafif Türk müziği için rock tınıları ve deneysel çalışmalarıyla yakın dönemin en önemli sanatçılarından biri olan Fikret Kızılok eğitim hayatına Galatasaray Lisesi'nin ilkokul bölümünde başladı.Fikret Kızılok, müzikle de ilk tanışması burada gerçekleşti. İlk enstrümanı kendisine doğum gününde armağan edilen kırmızı bir akordeondu.

  Fikret Kızılok İlk müzik derslerini sınıf arkadaşlarından birinin klarnetçi olan babasından aldı.
  ilk konserini de 23 Nisan kutlamasında Taksim Belediye Gazinosu’nda düzenlenen okul merasiminde verdi. Sanatçı Fikret Kızılok ve Orkestrası adlı küçük grubun elemanları, Kızılok’un sınıf arkadaşlarıdır ve çaldıkları halk türküleri ile alkış alıyorlardı. Bu dönemdeki en büyük hitleri "Tamzara" türküsünün yorumu idi.
  Fikret Kızılok'un ölümünden sonra adı Ankara'da bir parka verildi. 2002'de Sezen Aksu, MFÖ, Bülent Ortaçgil, Sertab Erener, Grup Gündoğarken, Cahit Berkay gibi sanatçıların katıldığı bir saygı konseri verildi. Denizi çok seven Fikret Kızılok 2004'te adına düzenlenen bir yelken yarışıyla da anıldı.
  [​IMG]
  Kaynak: vikipedi