Filipinler Milli Kahramanlar Günü

Konusu 'Dünya ülkeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 27 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  28 Ağustos Filipinler Millî Kahramanlar Günü

  Filipinler Tarihi Milli Kahramanlar Günü 1946

  Güneydoğu Asyada Malay Takımadaları bölgesinde bulunan Filipinler Cumhuriyeti adalar ülkesidir.Başkenti Manila olan Filipinler toplam 7107 adadan oluşur.Dünya yüzölçümüne göre ülkeler listesinde 72. olan Filipinler yüzölçümü 300 bin km²dir. Filipinlilerin kökeni Avusturalyalılara dayanır. Bunların yanında Çinli, İspanyol, ABD'li ve Arap kökenliler de bulunmaktadır. Zengin bir tarihe sahip olan Filipinler, doğu kültüründen büyük izler taşır.
  Filipinler, İspanya'nın bir toprağı olarak 1565'den 1821'e kadar yönetildi.
  Adını İspanya kralı 2. Philip’ten almış olan Filipinler’i 1898 senesinde Amerikalılar, 20 milyon dolar vererek İspanyollar’dan satın almışlar. Bu adalar ülkesi stratejik açıdan büyük öneme sahip olduğundan tarih boyunca pek çok ülkenin de dikkatini çekmiştir.

  Bölgenin tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Arkeolojik ve paleontolojik teori, Homo Sapiens'in yaklaşık M.Ö 50 bin yıl önce Filipinler’in Visayas bölgesindeki bir ada vilayeti olan Palawan'da var olduğuna işaret eder. Yerli halk olan Atealar’ın şimdiki Filipinler'e 30 bin yıl önce bir kara köprüsüyle ulaştığı düşünülmektedir. Bu bölge Buzul Çağı'nda Asya kıtasına bağlıymış. Filipin halkının büyük bir bölümünün ataları Austronesianlar’mış. Bunlar M.Ö 3.yy’da Luzon adasının kuzeyine yerleşmişler ve buradan diğer bölgelere yayılmışlar.

  Bu takımadaları 1521 yılında ilk keşfeden Avrupalı, İspanya adına denizcilik yapan Portekizli Ferdinand Macellan ve onun tayfalarıdır. Ancak Macellan Mactan Adasında yerli savaşçılarla politik çatışmaya girince, yerlilerin lideri Lapu-Lapu tarafından öldürülür.

  Ardından İspanya kralı 2. Philip’in verdiği emir ile buradaki kolonileşme süreci başlar. Meksika'dan Miguel Lo'pez de Leguzpi 1565'de Filipinler’e ulaşarak, Cebu'da ilk kolonileşmeyi şekillendirmiştir. 1571'de Manila, Filipinlerdeki merkez olarak konumlandırılır. Hristiyan askerler ve papazlar bu bölgede yerel halk üzerinde hükümdarlıklarını kurar ve dini propagandalar ile dini yayarlar. Bu dönem de bir İspanyol ticaret gemisi olan Manila Galleon, 16. yüzyılın başlarında yılda bir veya iki kez Manila, Acapulco, Meksika arası sefer yapıyordu. Filipinliler ise dünya ticaretine 6 Eylül 1834'te başladılar.

  375 sene İspanya sömürgesinde kalan ülke, 1898 Amerika İspanya savaşında İspanyollar yenilince ABD’ye geçti.

  1946 senesinde Filipinler, kendi bağımsızlıklarını ilan ettiler. Milli kahramanları ise Jose' Rizal’dır. José Rizal halkının ulusal kimliğini kazanmasına yazdığı yazılar ve yaptığı konuşmalarla katkıda bulunmuş, yenilikçi, ileriyi gören bir kahramandır. Orjinali İspanyolca olan Noli Me Tangere ve El Filibusterismo adlı romanları, İspanyol yönetimi altındaki sömürge yaşamını anlatır ve Filipin okullarında okutulur.

  Alıntı.