Fiona Apple Kimdir

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 12 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  Fiona Apple Kimdir Biyografisi Hayatı

  Fiona Apple Albümleri Hakkında Bilgi

  Amerikalı şarkıcı ve bestekar Fiona Apple McAfee Maggart 13 Eylül 1977 günü dünyaya geldi.Fiona Apple'nin müzik hayatına girişi, bir plak yapımcısının çocuğuna dadılık yapan bir arkadaşının plak yapımcısına Apple'nin demosunu vermesi ile olmuştur. Fiona Apple'nin mezzo-soprano sesi, piyano çalmaktaki becerisi ve şarkı sözleri Sony Music yapımcısının dikkatini çekince Fiona Apple ile albüm anlaşması yapıldı.1996 yılında Fiona Apple'nin çıkış albümü Tidal piyasaya sürüldü. Albüm 2.7 milyon kopya sattı ve Amerika'da üç kez platin albüm ünvanına layık görüldü.
  Fiona Apple'nin asıl patlamayı yaptığı üçüncü single "Criminal" hit oldu, şarkı Amerikan Billboard Top 100'de ilk 40 şarkı arasında listeye girdi.
  [​IMG]

  Apple'nin verdiği röportajlar imajını zedelemiştir.Bunlar içinde en iyi bilineni, Apple'nin "En İyi Yeni Sanatçı" ödülünü aldığı 1997 MTV Video Müzik Ödülleri töreninde yaptığı konuşmadır.Konuşmasu medyada acımasızca eleştirilmiştir.

  O dönemde,Fiona Apple Pleasantville filminin müziği için The Beatles'in "Across the Universe" ve Percy Mayfield'in "Please Send Me Someone to Love" şarkılarını yeniden yorumladı.

  Apple'nin üçüncü albümü, Extraordinary Machine 2003'te hazırlandı.Ancak Sony bu albümü beğenmedi, proje rafa kaldırıldı. 2004- 2005'te albüm parçaları MP3 formatında internete sızdırılıp Amerika ve uluslararası radyolarda çalınmaya başladı. Albümün resmen piyasaya sürülmesini desteklemek için Apple hayranları tarafından yürütülen bir kampanya başlatıldı.(Free Fiona)
  Albümün piyasaya sızdırılan 11 parçasından ikisi yeni albümde değişmeden kaldı, diğer dokuzu tamamıyla yeniden düzenlendi ve bunlara bir de yeni parça eklendi. Extraordinary Machine Apple'nin Amerikan listelerinde yer aldığı sıralamayla en başarılı albümü oldu ve "En İyi Pop Vokali Albümü" olarak Grammy Ödülü aldı.
  "Parting Gift", "O' Sailor", "Not About Love" ve "Get Him Back" parçaları Billboard listelerine girmemiş olmasına rağmen albüm altın plak ünvanı aldı.
  2006 yılında Apple Tim Burton'un yapımcılığını yaptığı The Nightmare Before Christmas filminin müziği için "Sally's Song" şarkısını yeniden yorumladı.
  Fiona Apple 2006 yılında Apple VH1'deki Decades Rock Live'da Costello'nun "I Want You" adlı hit parçasını yorumlayarak Elvis Costello'ya saygısını sunmuştur.

  Kaynak: vikipedi