Firewall Nedir Ne İşe Yarar?

Konusu 'Web rehberi' forumundadır ve webkolik tarafından 28 Aralık 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Firewall Nedir Ne İşe Yarar?

  Firewall, Güvenlik duvarı anlamına gelmektedir.İnternet ile özel ağlar arasında, çift taraflı olarak istenmeyen trafiği önleyecek donanımsal sistemdir. Firewall genel olarak bağlı olduğumuz ağı internet ortamından gelecek kötü kodlar, virüsler, zararlı web sitelerine karşı korunmak ve hacker saldırılarını önlemek için kullanılır. Firewall’ların verimli bir şekilde kullanılabilmesi için internet ve özel ağ arasında ki tüm trafiğin firewall üzerinden geçmesi gerekir. Harici bir bağlantının olması halinde Firewall bir anlam ifade etmeyecektir.

  Firewall Nasıl Çalışır

  Firewall çalışma sistemi veri paketlerinin geçişine izin verir veya reddeder.Buna Filtreleme denir ve izin yetkinize göre değişir. Firewall’lar ağ trafiğini denetlemek için birkaç metot birden kullanır. Paket filtrelemesi de bunlardan biridir.
  Firewall’a gelen paketler daha önce Firewall’a tanımlanan zararlı kodlar ile karşılaştırılır.Daha önce tanımlanış bu kodlar ile bir eşleme gerçekleşirse paketlerin zararlı olduğuna karar verir ve ağa geçmesine izin vermez. Bu nedenle Firewall’lar devamlı güncellenmelidir.

  Firewall Konfigürasyonu Ayarları
  Firewall’lar ön tanımlı bir konfigürasyon ayarı ile gelir. Belli başlı filtreleme seçenekleri daha önceden seçilmiştir. Firewall’nıza sistem girişi yaparak bu ayarları değiştirebilirsiniz.
  Ip adresleri, alan adları, protokoller, IP, TCP, HTTP, FTP, UDP, ICMP, SMTP,SNMP, TELNET, Portlar, ayrıca kelime filtreleme yapabilirsiniz.