Fiziksel aktivitenin sağlık üzerindeki etkileri

Konusu 'Sağlıklı Yaşam' forumundadır ve Elif tarafından 19 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Fiziksel aktivite, günlük hayatta kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen, kalp ve solunum hızını artıran, değişik şiddetlerde yorgunlukla sonuçlanan olaylar olarak adlandırılır. Futbol, basketbol, koşu, yüzme gibi sporlar ile dans, oyun ve gün içerisinde yapılan merdiven çıkma, yürüyüş gibi etkinlikler fiziksel aktivite olarak kabul edilir. Fiziksel aktivitenin bedensel, ruhsal ve sosyal sağlığımız ile gelecekteki yaşamımız üzerinde olumlu etkileri vardır.

  Bedensel Sağlığımız Üzerindeki Etkileri: Kas kuvvetinin korunmasını, kas ve eklemlerin esnekliğinin korunmasını ve kas dokusuna ulaşan oksijenin artırılmasını sağlar. Vücut duruşu ve düzgünlüğünü korur. Kalp ve dolaşım sisteminin düzenli çalışmasını, korunmasını sağlar. Metabolizmayı hızlandırır ve kilo alımını önler. Kan basıncını ve kan şekerini düzenler.
  Ruhsal ve Sosyal Sağlığımız Üzerindeki Etkileri: Kişinin kendini iyi hissetmesini ve mutlu olmasını sağlar. Depresyonla başa çıkma ve olumlu düşünebilme yeteneğini geliştirir. Kendiyle barışık, öz güvenli bireyler yaratır. Bireyler arası iletişimi ve dayanışmayı artırır, ekip ruhunu güçlendirir.

  Gelecekteki Yaşamımız Üzerindeki Etkileri: Sağlıklı yaşlanmayı, kansere karşı korunmayı sağlar. Erken ölüm riskini azaltır. Yaşlılık döneminde insanların bedensel ve ruhsal yönden sağlıklı olmaları, gençken yapılan fiziksel aktivite miktarı ile doğru orantılıdır.

  Fiziksel aktivitenin yukarıda sayılan olumlu etkileri, sağlığın geliştirilmesindeki rolü ve önemini ortaya koyar. Bu etkilerin açığa çıkabilmesi için fiziksel aktivitenin düzenli yapılması, devamlılığı, günlük ayrılan süre gibi faktörler önemlidir. Çocukluk çağından itibaren düzenli spor yapmak, sporu günlük yaşamımızın bir parçası haline getirmek yeteri kadar ve düzenli fiziksel aktivite yapmanın en kolay yoludur. Her birey, yaşamının her döneminde kendisine uygun bir spor dalı ile ilgilenebilir. Örneğin atletizm, basketbol, kayak gibi sporlar çocukluk ve gençlik döneminde yapmak için uygundur. Yürüyüş ve yüzme gibi sporlar her yaşta tercih edilebilir. Tercih edilen spora bireyin mevcut sağlık durumu ve kasiskelet sisteminin uygunluğu değerlendirildikten sonra başlanmalıdır. Her çeşit fiziksel aktivite, düzenli bir program haine getirilmez ve sürdürülmez ise sağlık üzerindeki olumlu etkileri hızla kaybolur. Bu nedenle aktif yaşam tarzı bir alışkanlık haline getirilmelidir.