Fiziksel ve kimyasal ayrışma hangi iklim bölgelerinde daha belirgin görülür

Konusu 'Zengin Bilgiler' forumundadır ve Nehir tarafından 23 Ekim 2015 başlatılmıştır.

 1. Fiziksel ve kimyasal ayrışma hangi iklim bölgelerinde daha belirgin görülür

  Toprak, yer kabuğunun bir ayrışma ürünü olduğuna göre ayrışma- çözülme olayları hakkında kısaca açıklama yapmak gerekir. Nitekim, dünya yüzeyindeki çoğu kayaların birkaç metre kalınlıktaki yüzeyi fiziksel, kimyasal ve biyolojik yönden ayrışmaya uğrar. Ancak farklı tipte olan ayrışma olayları, birbirleri ile son derece ilişkili olup tek başına fiziksel veya kimyasal ayrışma olmamaktadır.

  Fiziksel çözülme, daha çok aşırı sıcaklık farkı görülen yerlerde, kayaların gündüzleri aşırı sıcaktan genişlemesi, geceleri de aşırı soğuktan dolayı büzülmesi sonucu gerçekleşir.

  Fiziksel çözülme, çöl, karasal, step, tundra gibi, aşırı sıcaklık farkı görülen iklimlerin etkili olduğu yerlerde daha kolay meydana gelir.

  Kayaları oluşturan unsurların eriyerek, kimyasal bileşimlerinin değişmesi sonucundaki parçalanma, ufalanma ve ayrışma olayıdır.

  Kimyasal çözülme, daha çok, sıcaklık farkının az olduğu sıcak ve nemli iklim bölgelerinde görülür. Ekvatoral, Muson, Okyanus ve Akdeniz iklimlerinin etkili olduğu yerlerde daha kolay meydana gelir.