fizikte kılcallık nedir ve örnekleri

Konusu 'Kısa Özet Bilgiler' forumundadır ve Azra tarafından 30 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

 1. Fizikte Kılcallık:

  Bir sıvı ile başka bir maddenin moleküler seviyedeki çekiminin, sıvının kendi molekülleri arasındaki çekim kuvvetinden daha kuvvetli olması sonucunda meydana gelir. Bu etki sıvının dik bir yüzeye dokunduğu kısımda sıvı yüzeyinin içbükey bir hal almasına sebep olur. Aynı etki sünger gibi maddelerin suyu emmesinde de görülür. Diğer bir deyişle kılcallık sıvıların ince borular içinde yükselmesi ya da alçalmasına kılcallık denir.

  Silindirik bir boruda bir sıvının ne kadar yükseleceği ya da alçalacağı sıvının yüzey gerilim kat sayısı ile doğru orantılı; sıvının yoğunluğu, yer çekimi ivmesi ve borunun yarıçapı ile ters orantılıdır. Bir kağıt parçasını bir kesme şekerin ya da pamuklu bir kumaş parçasının bir ucu su içerisine batırıldığında suyun bu ortamlarda yükseleceği görülür.

  Kılcallık olayını mumun yanmasında da gözlemleyebiliriz. Mumu yaktıktan sonra çıkan ısı, katı mumu eritir. Erimiş mum, kılcal hareket sonucu fitilden yukarı doğru çıkar ve sonrada ısı nedeniyle buharlaşır. Mumun fitili pamuk ipliği olmak zorundadır. Bu böyle bir döngü halında mum bitene kadar devam eder.

  Kılcallıkİnce bir cam boru su içine batırıldığında, cam boru içindeki su seviyesi yükselmesine kılcallık neden olur. Aynı şey metrelerce yükseklikteki ağaç dallarının uçlarında bulunan yapraklara suyun ulaşmasını da açıklamaktadır.


  Kılcallık.jpg


  Örnekler:

  Hidroloji 'de kılcallık, su moleküllerinin toprak parçalarına çekimini tanımlar. Kapiler olay suyun nemli bölgelerden kuru bölgelere taşınmasında görev alır. Toprağın matriks potansiyelindeki (\Psi_m) farklılıklar kılcallığa sebep olur. Kılcallık aynı zamanda gözde sürekli olarak salgılanan gözyaşının, gözyaşı kanalları adı verilen kanalcıklar yardımıyla uzaklaştırılmasını sağlar. Kağıt havlular, sıvıları emerken kapiler olay gözlenir. Yüzeydeki delikler birer kılcal boru görevini görüp sıvıyı çekerler. Spor malzemeleri yapımında kullanılan bazı kumaşlar, teri deriden çekmek için kılcallıktan yararlanırlar. Kimyagerler, kılcallığı, çözücünün dikey olarak hareket ettiği ince tabaka kromatografisinde kullanırlar. Çözünmüş maddeler, çözücüde, polarlıkları ile orantılı hızlarla yol alır.
   

 2. Thank you swiftie