Florence Nightingale Kimdir Özet

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve Lavinia tarafından 1 Şubat 2014 başlatılmıştır.

  1. Florence Nightingale Hayatı Kısaca

    Florence Nightingale 12 Mayıs 1820 tarihinde Floransa'da dünyaya geldi. Modern hemşireliğin kurucusu olan Florence Nightingale daha küçük yaşlardayken hastanelerde hastalara yeterince ilgi gösterilmediğini düşünüp bunu düzeltmek istedi ve hastabakıcı olmaya karar verdi. Fakat o dönemlerde hastabakıcılık hiç bir işi olmayan kızların yaptığı pis bir iş olduğu için ailesi buna izin vermedi. Ailesine ne kadar baskı yapsa da kabul ettiremedi ve ailesinden ayrılarak hastabakıcı oldu. Hastabakıcılığın kötü adını silmek ve bunu meslek haline getirmek isteyen Florence Nightingale bunu ülkenin bakanlarına kadar iletti fakat izin alamadı.
    1854 yılında Üsküdar'daki Selimiye Kışlası'nda, Kırım Savaşı sırasında yaralanan İngiliz askerlerinin tedavi ve bakımını yapan Florence Nightingale'e askerler The Lady with the Lamp yani Lambalı Kadın adını verdiler.
    Savaşın ardından Londra'da hemşirelik okulu açtı. 1907 yılında Liyakat Nişanı alan ilk kadın oldu. 13 Ağustos 1910 tarihinde Floransa'da hayatını kaybetti.

    florence nightingale.jpg