Floresans Nedir? Kısaca

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 20 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Floresans

  Floresans; olan maddeler adı verilen bir takım cisimler üstüne gelen belli dalgalar boyunda olan ışık ışınlarının, değişik dalga boyundaki ışık ışınları durumundaki yansıması olayıdır. Floresans ve fosforesans şeklindeki durumlar lüminesans olaylarındandır. Floresans olan maddelere örnek verilecek olunursa çinko silikat, çinko berilyum silikat, magnezyum volfromat ve kadmiyum volfromat bileşikleri örnek olarak gösterilebilir. Dalga boyutlarının farklılaşması, ışık ışınları kesilmesinin ardından da devam ederse, bu duruma da fosforesans adı verilir. Floresans olayından yararlanarak floresan lambalar yapılmıştır. Bu lambalar yüksek oranda mor ötesi ışın saçan alçak basınçlı olan civa buharlı lambalar dır. Bu şekilde olan bir lambanın iç cidarına floresan şeklinde bir madde sürüldüğü vakit, mor ötesi şeklinde olan ışınlar foto-lüminesan ışınlama ile görülebilir
  Floresan olan lambalar çoğunlukla yüksek ve alçak gerilimli olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Yüksek gerilimli olan floresan lambalar soğuk elektrotlu bir şekilde olup, metre başına 600 voltluk gerilime ihtiyaç duymaktadır. Daha fazla iç aydınlatmada, floresansa sahip olan lambalı avize üretilmesine elverişlidirler.
  Alçak gerilimli floresan; Lambalar sıcak elektrotlu bir şekilde olup, 110-220 voltluk şebekeden gelen elektrik akımı ile kullanılırlar. Yaygın bir şekilde kullanılmakta olan bu lambalarda tüp boyutları, 40-120 santim ve lamba kuvvetleri 10-40 watt arasında olmaktadır. 220 voltluk olan tüpün tutuşma gerilimi ortalama olarak 300 volt kadardır. Bu nedenle balast ve starter denilen aparatlar sayesinde lamba bağlantısına konulur. Floresan şeklinde olan lambalar, oldukça alçak basınçlı olan civa buharında elektriksel bir şekilde boşalma yaparak ışık verirler.
  Cam olan tüpün iç kısmına floresans bir bileşik sürülür. Bu tabaka tüpün içerisinde meydana gelmiş olan morötesi ışınları ışığa dönüştürür. Cam şeklinde olan tüpün çalışması tüpün her iki kısmına takılmış olan birer elektrot yardımı ile meydana gelir. Elektrotların birer ucu starter adı verilen anahtara bağlıdır. Bu biçimde floresan olan lambalar, öbür lambalardan daha çok ışık oluşturmalarına rağmen daha karmaşık olan bir çalışma yapısı gösterirler.

  Cam tüpün içerisinde bulunan floresan bileşikten değişik olarak argon gazı ile cıva buharı yer alır. Ayrıca tüpün içerisine sürülmüş olan kalsiyum tungstat mavi, magnezyum tungstat mavi ve beyaz, çinko silikat yeşil, kadmiyum borat ise pembe ışık oluşmasını sağlamaktadır. Daha ufak güçlü olmasından sebep daha az elektrik enerjisi kullanmakta olan bir floresan ampulle daha büyük güçlü normal ampülün sağlamış olduğu ışık elde edilebilir. Kolay kolay bozulmadıkları için daha ekonomiktirler.