Formula1 Araç Özellikleri

Konusu 'Web Cafe' forumundadır ve Yavuz tarafından 21 Haziran 2012 başlatılmıştır.


 1. Formula1 Araç Özellikleri

  motor : F1 araçlarında kullanılan motorlar 2000-2010 yılına kadar 750-850 arası beygir gününe sahipti ancak 2011 yılına girilirken yeni bir düzenlemeye gidildi bu düzenleme ile araçlarda kullanılan motorlar en fazla 780 beygir gücende olacağı belirtildi. Ancak buda yarıştaki hız sınırını düşürdü ve yıllardan beri bu sporu izleyenlere 2011 yılındaki hızlar alıştıkları seviyede değildi.

  F1 de Normal Lastik ve Yağmur Lastiği olmak üzere iki çeşit lastik kullanılır. Her pilotun pistte kullanabileceği lastik sayısı pistin uzunluğuna ve şekline göre değişim göstermektedir. Normal lastikler kuru havalarda kullanılır yağmur lastikleri ise ıslak zeminde kullanılmaktadır. F1 de lastikler çok sık aşınmaktadır her 3-6km de bir pitt denilen lastik değişim noktasına gelerek lastik değiştirilmesi gerekmektedir değiştirilmeyen lastik arabanın yavaşlamasına neden olmaktadır. F1 de kullanılan lastikleri 2011 yılına kadar birden fazla üretmekteydi bunlar; pirelli,michelin,continental firmalarıydı ancak 2011 yılında yeni bir düzenleme getirilerek kullanılan lastiklerin tek bir firma tarafından karşılanması sağlandı ve 2011 yılından itibaren F1 de kullanılan tüm lastikleri İtalyan firması Pirelli üretmektedir ve aynı zamanda F1 de kullanılan tüm lastikler Türkiyede İzmir torbalı tesisinde üretilmektedir.

  [​IMG]

  Yukarıda F1 aracında bulunan bir fren şeması verilmiştir.
  Dayanıklı frenler Formula 1 araçlarını yalnızca dört saniyede 320 km`den durağan hale getirebiliyor bu esnada pilotlar yaklaşık 5.4G`lik kuvvete maruz kalıyorlar.Yani yerçekimi ivmesinin 5 katı.
  AĞIRLIK
  F1 otomobilleri yaklaşık olarak 550 kg civarinda bir ağırlığa sahiptir. Bu otomobilin toplam ağırlığı, pilot ile birlikte 600 kg`dan fazla olmak zorundadır.Araç eğer bu ağırlıktan daha hafifse yetkililer tarafından o pilot diskalifiye edilir. F1 de sürtünme azalsın diye kabinlerin tasarımı çok ince hesaplanır.
  YAKITLAR
  F1 de kullanılan yakıtlar jet uçaklarında kullanılan yakıtlar ile tamamen aynıdırlar. 2011 yılına kadar olan yarışlarda takımlar otomobillere istedikleri kadar yakıt koyabiliyorlardı bu durumda çeşitli stratejilere neden oluyordu mesela yakıtı az olarak başlayan takım daha hızlı gidiyordu ve farkı açıncada pitt stop yaparak yakıt alıyordu. Ancak 2011 de getirilen düzenlemelerde bu olay sona erdi ve tüm otomobiller yarışa full depoyla çıkmak zorunda bırakıldılar.

  [​IMG]

  DİREKSİYON
  Formula 1 pilotlarının karmaşık kontrolleri yönetmek için ya da küçük, gizli aletleri görmeye çalışmak için yeteri kadar zamanı yoktur. Bu yüzden Formula 1 araçları için kontroller ve ayar yapmak için gerekli olan herşey direksiyonun üzerine yerleştirilmiştir; pilot ve araç arasında hayati bir arabirimdir.
  Aşadığa verilen görselde direksiyonun ayrıntılarını daha iyi görebilirsiniz.
  1-Pit alanı hız limitörü 13- Tanı
  2- Diferansiyel + 14- Kanat açısı bilgi anahtarı
  3- Motor itiş 15- Debriyaj
  4- Vites yükseltme 16- Diferansiyel seçici anahtar
  5- Çekiş kontrol + 17- Telsiz
  6- Motor itiş kurulum anahtarı 18- Çekiş kontrol
  7- Debriyaj kolu 19- Vites düşürme
  8- Çekiş kontrol 20- Motor freni
  9- Tur içinde takım bilgisi 21- Diferansiyel
  10- Ateşleme 22- Nötr
  11- Çok fonksiyonlu anahtar 23- Monitör sayfa değişimi
  12- Lambda (kısa süreli seçenekte küçük değişiklikte opsiyon değerdeki değişim oranı)