Fosforilasyon Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Lavinia tarafından 14 Ekim 2013 başlatılmıştır.


  1. Bir fosfat grubunun organik moleküle bağlanması fosforilasyon olarak tanımlanır. ATP’nin çeşitli tepkimelerle sentezlenmesi fosforilasyona örnektir. 4 tane fosforilasyon çeşidi vardır. Bunlar:

    1) Substrat Düzeyinde Fosforilasyon: Bütün oksijensiz (fermantasyon) solunum çeşitlerinde ve oksijenli solunumun bir kısmında (başlangıcı olan glikoliz tepkimesinde ve krebs döngüsünün ilk basamağında) ATP (fosforilasyon yapılmasına) üretilmesine substrat düzeyinde fosforilasyon denir. Substrat düzeyinde fosforilasyon sitoplazmada gerçekleşir.

    2) Oksidatif Fosforilasyon: Oksijenli solunumun ETS (Son oksidasyon) evresinde enerji (ATP) üretilmesine oksidatif fosforilasyon denir. Oksidatif fosforilasyon mitokondrinin iç kısmında ve prokaryot hücrelerin mezozom kısımlarında yani sitoplazmalarında gerçekleşir.

    3) Kemosentetik Fosforilasyon: Kemosentetik bakterilerde enerji üretilirken gerçekleşen fosforilasyona kemosentetik fosforilasyon denir. Kemosentetik fosforilasyonu sadece kemosentetik canlılar yapabilir.

    4) Fotofosforilasyon: Fotosentez ile fosforilasyon yapılmasıdır (ATP sentezlenmesidir)