Fotoğraf makinesinin icadı kısaca özet

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Ceren tarafından 19 Mart 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Fotoğraf makinesinin icadı kısaca özet

  Fotoğraf makinesi İtalyan mucid Saitn VİCTOR' tarafından icat edilmiştir.

  1837 yılında Daguerce cam üzerine uygulamasından sonra 1891 yılında Lippman tarafından doğada ki görüntüleri olduğu gibi resimlemiştir.

  Bu Makineden esinlenerek , çok çeşitli portatif el makineleri hazırlanmıştır.20. yy kadar genellikle bütün modern makinelerde filimler makinalara sarılmıştır.

  Günümüzde ise fotoğraf makineleri artık çok farklı boyutlara ulaşarak büyük bir aşama kaydetmiştir.Filimler yerini depolama aygıtlarına bırakarak daha çok kullanışlı hale gelmiştir.
  Fotoğraf makinesinin icat edilmesi, ilk kez her türlü nesnenin aslına uygun görüntüsünün kısa sürede elde edilmesini sağladı. Bu icat, optik ile kimyanın bileşimi sonucunda gerçekleştirildi. Güneş'in görüntüsünün bir perdeye düşen izdüşümü, M.S. 9. Yüzyılda Arap gökbilimcileri tarafından (onlardan önce de Çinliler tarafından) incelenmişti. 16. yüzyılda Canaletto gibi İtalyan ressamları düzgün çizim yapmalarına yardım eden mercekler ve camera obscura (karanlık kutu) gibi araçlar kullanıyorlardı. Alman anatomi profesörü Johann Heinrich Schulze, 1725'te, cam şişe içindeki gümüş nitrat çözeltisinin güneş ışığı altında kaldığında siyah renge döndüğünü fark etti. 1827'de, metal bir levhanın ışığa duyarlı bir maddeyle kaplanmasıyla, ilk kez bir nesnenin kalıcı görsel kaydı gerçekleştirildi.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Mart 2015