Fotosentez hızını etkileyen çevresel faktörler nelerdir

Konusu 'Web Kütüphanesi' forumundadır ve Demir tarafından 24 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Fotosentez hızını etkileyen çevresel faktörler hangileridir

  1) Çevresel Faktörler : Karbondioksit miktarı, ışık siddeti, sıcaklık ve mineral tuzları.

  2) Genetik Faktörler : Kloroplast sayısı, su , miktarı, yaprak genişliği, stomaların yapısı ve sayısı, kutikula kalınlığı ve enzim miktarı.

  1) Çevresel Faktörler:

  Karbondioksit miktarı : Karbondioksit miktarı artınca fotosentez hızı belli bir seviyeye kadar artmakta, sonra sabit kalmaktadır.,

  Işık siddeti : Işık siddeti arttıkça, fotosentez hızı da bir süre artar, sonra sabit kalır. Karbondioksit ve ışığın etkisi birlikte incelenirse daha farklı bir durum ortaya çıkar. Düşük karbondioksit yoğunluğunda, fotosentezin hızını yalnız karbondioksit belirlerken, karbondioksit bol olduğu zaman fotosentezin hızı, ışık siddetine göre değişir. Fotosentez, mavi-mor, ışıkta en hızlı; yeşil ışıkta en yavaş gerçekleşir. Bu olay, klorofilin ışığı alma oranının farklı ışıklarda, farklı olmasından kaynaklanır.

  Sıcaklık : Sıcaklık, fotosentezde görev yapan enzimleri etkilediğinden önemlidir. Sıcaklık, 400C’nin üzerine çıkarsa fotosentez hızı düşer.

  Mineral tuzları: Bitkiler, mineral tuzlarını suda çözünmüş olarak topraktan alırlar. Bu tuzların eksikliği klorofil eksikliğine yol açar. Klorofil eksikliği, de fotosentez hızını düşürür.