Fotosentez Nedir?

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Fotosentez

  Fotosentez, yeşil bitkilerin klorofil ve ışık yardımı ile, havadan alınan karbondioksitin topraktan alınan su ile birleşip besin maddeleri oluşmasıdır. Başlıca yeşil yapraklarda oluşan fotosentez, bitkinin tüm yeşil kısımlarında gerçekleşebilir. Fotosentezin hayatımızdaki önemi oldukça büyüktür ve bu yüzden ormanlara, bitkilere ve tüm yeşilliklere olan ihtiyacımız yaşam boyu devam edecektir. Bu bitkiler fotosentez yaparak sürekli oksijen üretir ve karbondioksit tüketirler. Dünyadaki denge de bu şekilde sağlanır.

  Fotosentez İçin Gerekli Faktörler

  Işık:
  Fotosentez olayı enzimler sayesinde gerçekleşir. Protein ısıdan etkilendiği için fotosentez de sıcaklıktan enzimler gibi etkilenir.

  Klorofil: Görevleri, ışık enerjisini kimyasal enerjiye çevirmek, enerjiyi bir molekülden diğerine aktarıp katalizörlük yapmak, yeşil rengi vermek ve elektron kaynağı olarak görev yapmaktır. Klorofil sentezi için ortamda mutlaka demir elementinin bulunması gerekir. Yeşil bitkilerde kloroplastların içinde bulunur.

  Su:
  Fotosentez olayında, klorofilin kaybettiği elektron yedeği suyun iyonize olmasıyla sağlanır. Bu durumda, oksijen oluşur ve fotosentez hızı oluşan bu oksijen miktarıyla ölçülür.

  Karbondioksit: Atmosferdeki karbondioksit miktarı % 00,3 tür. Bunun biraz üstü bile insan ve hayvan sağlığına zararlıdır. Bu sebeple seralarda verim için fotosentez hızı arttırılırken karbondioksit miktarı hep yüksek tutulur. Karanlık evre reaksiyonlarında kullanılır, amaç glikoz oluşumunu sağlamaktır.

  Sıcaklık: Fotosentez olayı için sıcaklığın 0-30 derece arasında olması gerekir. En uygun sıcaklık budur. 0 derecenin altında da fotosentez yapabilecek bitkiler vardır fakat bunlar sadece belli alanlarda kalmıştır.

  Enzimler: Fotosentezde enzimler elektron taşıyıcısı görevini üstlenirler. Canlılarda gerçekleşen tüm kimyasal reaksiyonlar enzimlerle oluşur. Ayrıca karanlık evre reaksiyonlarında organik madde sentezini gerçekleştirirler.

  Fotosentezin Hızına Etki Eden Faktörler

  Işık Şiddeti:
  Işık şiddetine bağlı olarak fotosentez hızı da artarken, daha sonra sabit hızda kalır.

  Sıcaklık: Yüksek ışığa bağlı olarak sıcaklık da artar ve fotosentez hızı yükselir. Daha sonra enzim yapıları bozulacak için fotosentez hızı da düşer.

  Işığın Dalga Boyu: Birden fazla ışığın birleşmesiyle beyaz ışık oluşur. Bitkiler ışığın dalga boylarını emerken bazılarını da yansıtırlar. Fotosentezde ise en az yeşil ışık, en fazla mor ve kırmızı ışık emilir. Hız miktarı yeşilde en yavaş, kırmızı ve morda en hızlı şekilde bilinir.

  Karbondioksit Yoğunluğu: Fotosentez enzimleri karbondioksiti devreye sokar. Enzimlerin hız kapasiteleri sabit olduğundan karbondioksit miktarı arttıkça fotosentez hızı da artar. Ancak bir noktadan sonra sabit hızda kalır.

  Mineral Tuzlar: Fotosentez hızının belirlenmesinde, ortamda bulunan minerallerden en az olanı rol oynar.

  Ortamın pH'ı: Bitki gelişiminde önemli olan pH değeri, fotosentez hızını enzimlerdeki değişimlere göre etkiler.

  Su Miktarı: Suyun belirli bir değere kadar artışı, fotosentez hızını arttırırken, bir noktadan sonra etki etmez.