Francis Drake Kimdir

Konusu 'İcatlar ve Mucitler' forumundadır ve Elif tarafından 25 Nisan 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Sir Francis Drake Kimdir hakkında bilgi

  Dünya'nın çevresindeki ikinci büyük yolculuğu Francis Drake adlı bir ingiliz gerçekleştirdi. Drake'nin yolculuğu 1577'den 1580'e kadar sürdü. O sıralarda birçok insan Tierra del Fuego'nun Terra Australis adını verdikleri güneydeki büyük bir kıtaya ait olduğuna inanıyordu. Başkaları ise,Bölgenin bir ada olduğu kanısındaydı. İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth, Drake'i Macellan Boğazı'ndan geçip bölgeye giderek bu söylencelerden hangisinin doğru olduğunu bulmakla görevlendirdi. Denizciye çok miktarda hazine ve baharat getirmek gibi gizli bir görev de verdi. Ancak, Drake de Kraliçe de bu işin korsanlığa girdiğini ve İngiltere ile İspanya arasındaki ilişkilere zarar vereceğini biliyorlardı. Sefere Pelican, Marigold, Elizabeth, Swam ve Chiristopher adlı beş gemiyle çıkıldı.

  Drake, İspanyol gemilerinden altın, gümüş, inci ve zümrüt yağmaladı.

  Macellan gibi Drake de yolculuk sırasında bir çok güçlükle karşılaştı. Her ne kadar tayfalar fırtınalar, açlık ve hastalık nedeniyle ayaklandılarsa da, o boğazlara doğru yol almayı sürdürdü.

  Drake, Terra Australis'i bulamadı ama Tierra del Fuego'nun bir ada olduğunu keşfetti. 3 Kasım 1580'de İngiltere'ye döndüğünde Kraliçe Elizabeth onu gemisinde ziyaret ederek kendisine şövalye ünvanını verdi.

  Francis Drake, Kraliçe Elizabeth devrinde önemli bir korsan, kaşif ve politikacı olarak ün yaptı. Ayıca Dünyanın çevresini dolaşan ilk İngiliz kaptan olarak da bilinmektedir. Çünkü Macellan yolculuğunu bitiremeden ölmüştü ve onun yerine Juan Sebastian Elcano geçmişti.
  Drake aynı zamanda İngiliz Donanmasının, İspanyol Armada ile yaptığı savaşta ikinci başkomutan olarak da tarihi kaynaklarda yerini aldı. İngiltere'de politikacı olarak da üne kavuşan Drake, Pasifik Okyanusunda 27 Ocak 1596 tarihinde dizanteri nedeniyle yaşamını yitirdi.