François Rene de Chateaubriand Hayatı

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 3 Eylül 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici


  François Rene de Chateaubriand Kimdir Hayatı

  François Rene de Chateaubriand Hakkında Bilgi


  Fransız yazar François Rene de Chateaubriand, Fransız romantizminin babası kabul edilir. Politikacı ve diplomat da olan François Rene de Chateaubriand 4 Eylül 1768 tarihinde on çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Saint-Malo'da doğdu.Babası eski bir gemi kaptanı ve esir taciriydi. Chateaubriand'ın babası asık suratlı, ketum bir adamdı. Chateaubriand kasvetli bir atmosferde büyüdü. Lucile adında bir kız kardeşi vardı.

  Chateaubriand, Bir süre deniz subayı mı yoksa bir papaz mı olacağına karar veremedi. Dol, Rennes and Dinan'da eğitimine devam etti. Ancak on yedi yaşına geldiğinde askeri kariyeri tercih etti. Fransız ordusuna teğmen olarak girdi. İki yıl sonra yüzbaşılığa kadar yükseldi.

  1788 yılında Jean-François de La Harpe, André Chénier, Louis-Marcelin de Fontanes ile dönemin diğer önemli yazarları ile tanıştı. Fransız Devrimi gerçekleştiğinde Chateaubriand olaya sempatik yaklaştı. Ama Paris'teki olaylar vahşileşince 1791 yılında Kuzey Amerika'ya seyahat etmeye karar verdi.

  François Rene de Chateaubriand, 1792 yılında Fransa'ya döndü ve Louis Joseph de Bourbon komutasındaki Bourbon Hanedanlığı'nın kraliyet ordusuna girdi. Ailesinin baskısıyla, daha önce tanışmadığı, Saint Malo'dan genç bir aristokrat olan Céleste Buisson de la Vigne ile evlendi.Chateaubriand'ın Londra'daki sürgün hayatı sefalet içinde geçti. Yaşayabilmek için Fransızca dersleri verdi ve çeviri yaptı.
  Genç bir İngiliz kadını olan Charlotte Ives'e aşık oldu ama evli olduğu için ilişkisini bitirmeye zorlandı. Britanya'daki günleri sırasında İngiliz Edebiyatı ile de ilgilendi.
  .Özellikle, John Milton'ın Kayıp Cennet'i üzerinde büyük etki bıraktı. Sürgünü sırasında, pek çok akrabası ve arkadaşının yaşamını kaybettiği Fransız Devrimi'nin sebeplerini sorgulamak için de fırsat buldu. Bu düşüncelerini Essai sur les Révolutions (1797) isimli çalışmasıyla yayınladı.
  François-René de Chateaubriand Fransız edebiyatında Romantizmin kurucusu olarak kabul edilir.Doğayı betimleme ve duyguları anlatma şekli hem Fransa'da hem de Fransa dışında neslinin romantik yazarlarına örnek olmasına sebep oldu. Düşmanları bile yazarın etkisini reddedemedi. Politik sebeplerden ötürü yazardan hoşlanmayan Stendhal bile De l'amour isimli kitabında Chateaubriand'ın psikolojik analizlerini kullandı.

  François Rene de Chateaubriand politik ve edebi kariyeri bir arada yürüten ilk Fransızdı ve kendisinden sonra gelen Lamartine, Victor Hugo, André Malraux gibi isimlere örnek oldu. Politik düşünceleri ve eylemleri pek çok çelişkiler içerir.

  Yazar Chateaubriand 1848 Devrimleri sırasında Paris'te öldü. Kendi isteği üzerine Saint-Malo yakınlarındaki bir adaya defnedildi.

  Kaynak: vikipedi