Futbol Oyun Kuralları Kısaca

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve webkolik tarafından 27 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Futbol Oyun Kuralları Nedir Kısaca


  Futbol her kesimin rahatça anlayabileceği çok basit kurallara sahip bir oyundur.

  Futbol'un en temel kuralı kaleciler dahil her takım on bir sporcudan oluşmaktadır ve kaleciler dışındaki oyuncuların elleri hariç, belirlenen kurallar dahilinde vücudunun herhangi bir yerini kullanarak, rakip kaleye gol atabilmektir. En fazla gol atan galip sayılır.

  Futbol oyunu, biri kaleci olmak üzere en az 7, en fazla 11 kişiden oluşan iki takım arasında oynanmaktadır.Her bir takım 3 ila 7 yedek oyuncuya sahip olmak zorudadır.Futbol Oyunu sırasında her takım en fazla 3 oyuncu değişikliği yapabilir. Her maç, oyunun kurallarıni uygulamaya tam yetkili olarak atanmış bir orta hakem ve iki yardımcı yan hakem tarafından yönetilmektedir.

  Futbol 45’er dakikalık iki ayrı devreden ve iki devre arasında 15 dakikalık bir moladan oluşmaktadır. Maç esnasında, oyuncu değişikliği, sakatlanma gibi nedenlerden oluşan duraklamalarda kaybedilen zaman baş hakem tarafından maç sonunda süreye eklenir.

  Futbol maçı başlamadan önce oyuncular, kendi yarı alanlarında yer alırlar. Hakem tarafından para atımı yapılır. Kazanan takım hücum edeceği kaleyi seçer, diğer takım da ilk top hakkını kazanır.