Futbol Oyun Kuralları Ve Saha Ölçüleri Kısaca

Konusu 'Spor Merkezi' forumundadır ve webkolik tarafından 2 Ağustos 2013 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Futbol Oyun Kuralları Ve Saha Ölçüleri  Futbol, bütün dünyada çok yaygın olarak oynanan bir takım sporudur.İngilizcede football kelimesinden türetilen Futbol, Kısaca dünyada 11'er oyuncudan oluşan en yaygın takım sporudur.İngilizcede football’dan türetilen futbol, ayak topu anlamına gelir. iki takım arasında,bu spora özgü bir topla oynanan Futbolun Kuralları Ve Saha Ölçüleri şöyledir:


  Futbol Saha Ölçüleri

  Uluslararası Maçlarda

  Uzunluk : en az 100 m. - en çok 110 m.Genişlik : en az 64 m. - en çok 75 m.

  Penaltı alanı 16.5 metre eninde , 40.3 metre uzunluğunda olmalı.Ceza yayı, merkezi penaltı noktası olacak biçimde 9.15 metre yarıçaplı bir yaydır.Penaltı noktası ise kale çizgisinden 11 metre uzaktadır.Kalenin uzunluğu da 7.32 metre, genişliği ise saha çizgileri dışına doğru 2.44 metredir.Sahanın ortasındaki merkez dairenin çapı 9.15 metre ölçüsündedir.

  Futbol Oyun Kuralları:


  [​IMG]


  Futbol oyunu 17 ana kurala bağlı olarak oluşmaktadır. Bu kurallardan bazıları kadın, engelli, genç gibi gruplar için ufak değişiklikler gösterir. Futbolda IFAB tarafından belirlenen kurallar FIFA tarafından yayımlanır.

  Futbol maçlarında her karşılaşma 45′er dakikalık iki devrede oynanmaktadır.

  Maçlarda İki devre arasında 15 dakikalık ara verilir. Oyun içerisinde çeşitli nedenlerin yol açtığı duraklamaların süresi dördüncü hakem tarafından belirlenir ve bu süreler her devrenin sonuna eklenir. Eleme maçları berabere bittiğinde ise oyuna 15’er dakikalık iki devre daha eklenmektedir. Bu süre içinde ilk golü atan takım oyunu alır ve golün atıldığı anda da maç biter. Buna altın gol kuralı adı verilmektedir.Uzatma devrelerinde eğer maç berabere biterse, penaltı atışlarıyla oyun da böylece son buluyor.
   
  Son düzenleme: 2 Ağustos 2013