Futbolda şiddet nasıl önlenebilir

Konusu 'Web Haber' forumundadır ve Elif tarafından 23 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin

  Futbolda şiddet nasıl önlenebilir

  Futbolda şiddet olaylarında bu sene maalesef Türkiye ilk sırada yer alıyor. Sadece giydiği forma rengi nedeniyle bir taraftar kalbinden bıçaklanarak hunharca öldürüldü.
  Futbolda Şiddet

  Bu olay basında ve spor gündeminde büyük yankılar uyandırdı. Gençlik Spor Bakanlığı ile Türkiye Futbol Federasyonu ortaklaşa bir çalışma kararı aldı.

  Futbol sahaları ve çevrelerindeki şiddeti engellemek de kararlı olan Spor Bakanı Suat Kılıç, reform niteliğinde 10 maddeli bir kanun tasarısı hazırladı ve bu değişikliğin yeni sezona yetişmesi için çalışmalar da sürdülüyor.

  2013-2014 futbol sezonunda yürürlüğe girecek 10 maddeni listesi ve kısa açıklamaları şöyle olacak:

  Deplasman yasağı: Kulüp başkanları, deplasman yasağını kaldıracak. Spor Bakanlığı bu girişim için öncülük yapacak. Yasağın kalkma kararını bizzat kulüp başkanları kendisi açıklayacak.

  Spor Kulüpleri Yasası: Yeni sezon başlamadan önce kulüpler yasası TBMM’ye sunulacak. Yasanın çıkması için yoğun bir çalışma başlatılacak.

  Kameralı güvenlik sistemi: Her statta mutlaka kameralı güvenlik sistemi olacak. 60 milyon lirayı bulan maliyet, kulüplerce karşılanacak.

  Emniyette özel birim: Tüm maçlarda o ilin emniyet müdür yardımcısı görev yapacak. Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bir birim oluşturulup, holiganlar yakın takibe alınacak.

  Elektronik bilet: Taraftarlar artık elektronik biletle sahalara girecek. Ve bu biletler sadece kredi kartı ile satılabilecek. Böylece taraftar hakkında bir bilgi bankası oluşturulabilecek.

  Karakola imza: Seyirden men cezası alanlar, karakola giderek imza verecek. Maça gitmediğini mutlaka beyan edecek. Gelmeyenleri bölge karakolları takip edip, yasal işlem başlatacak.

  Holiganlar deşifre edilecek: Tribün olaylarını ateşleyen ve seyirden men cezası alanlar, deşifre edilecek. Ceza alarak tribünlere giremeyecek taraftarın fotoğrafları spor tesislerine asılacak.

  Kadın seyirci: Saha kapatma ve seyircisiz oynama cezası olan maçlarda uygulanan “kadın ve çocuk seyirci” uygulaması kalkacak.

  Spor savcıları: Tüm şehirlerdeki spor savcıları, aktif hale gelecek. Müsabakalarda mutlaka bu savcılar bulunacak ve anında müdahale edebilecek.

  Özel güvenlik: Başbakan’ın da rahatsız olduğu özel güvenlik, statlardan çıkacak. Emniyet güçleri asayişi sağlarken özel güvenlik, polisin emrinde hareket edecek.