Gazneli Mahmut Kimdir?

Konusu 'Hayat hikayeleri' forumundadır ve webkolik tarafından 1 Ekim 2012 başlatılmıştır.

 1. webkolik

  webkolik Süper moderatör Yönetici

  Gazneli Mahmut Biyografisi

  Gazneli Mahmut Kimdir Hakkında Bilgi

  998-1030 yılları arasında Gazne Devleti'nin hükümdarı olan Gazneli Mahmut 2 Kasım 971 tarihinde doğdu.Asıl adı Yemin el-Devlet Abdülkasım Mahmut ibn Sebük Tigin'dir.

  Gazneli Mahmut Hayatı

  Daha gençlik yıllarında devlet idaresinde görev almaya başlayan Mahmut'un Gazne dışındaki ilk görev yeri Zemindaver vilayeti idi.
  En parlak dönemlerini Sultan Mahmut zamanında yaşadı. Sultan unvanını ilk kullanan hükümdar olan Gazneli Mahmut, Hindistan'a Eylül 1000'den 1027'ye kadar 17 sefer yapmıştır.
  Bu seferler sırasında Hindistan'da birçok cami yaptıran ve İslam dinini öğretmek üzere Hindistan'da âlimler yerleştiren Gazneli Mahmut, Hindistan'ın kuzey bölümlerine kadar İslamiyet'in yayılmasını sağladı.

  Hint seferlerinin dışında Karahanlılar'ın Samanî Devleti'ni ortadan kaldırması ile, Nisan 1002'de Gâzi unvanını alan Mahmut'un Hindistan dışındaki faaliyetleri daha da kolaylaştırdı.

  Gazneli Sultan Mahmut, hayatının büyük bir kısmını savaş meydanlarında geçirmiş, özellikle Hindistan'a yaptığı seferler onu çok yormuş ve hastalanmasına neden olmuştu. Doktorların tavsiyelerini hiç dinlenmiyor ve bir hükümdarın yapması gereken vazifeleri yerine getiyordu. Genellikle tarihçiler, Sultan Mahmut'un verem hastalığından öldüğünü kabul ederler.
  1029-1030 kışını Belh'te geçirdi. Ama bu şehrin havasından dolayı Gazne'ye döndü. Burada da sağlığına kavuşamayan Sultan Mahmut, 30 Nisan 1030 tarihinde 59 yaşındayken öldü.

  Sultan Mahmut zamanında en başarılı devrini yaşayan Gazneliler, Dandanakan Savaşı'ndan sonra zayıflamışlar ve yıkılış sürecine girmişlerdir. Gaznelilere, Afgan yerlilerinden olan Gurlular 1187 yılında son vermiştir.
  Kaynakça: vikipedi