Gebelik Öncesinde ve Gebelikte Sağlık Kontrolleri

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Elif tarafından 5 Kasım 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Çocuk sahibi olmayı planlayan ailelerin gebelik öncesinde bir sağlık kuruluşuna başvurmaları önerilir. Bunun amacı gebelik öncesi sağlık kontrollerinin yapılmasıdır. Annede şeker hastalığı, yüksek tansiyon, anemi gibi hastalıklarının olup olmadığı; anne ile çocuk arasında kan uyuşmazlığı ihtimali değerlendirilir. Gebelik döneminde risk oluşturabilecek hastalıklar kontrol altına alınır. Gebeliği hekim tarafından kesin tespit edilenler belirli aralıklarla sağlık kontrollerine alınırlar. Genellikle ilk 7 ay boyunca ayda bir, daha sonra 15 günde bir ve son ayda haftada bir sağlık kontrolü yapılması önerilir. İlk sağlık kontrolünde anne ve baba adaylarına gebelik hakkında bilgi verilir. Kan uyuşmazlığı olup olmadığı, anneye ait hastalıklar olup olmadığı, annenin geçirmiş olduğu hastalıklar değerlendirilir. Tansiyon ve kan şekeri düzeyi ölçülür, tam idrar ve kan testleri yapılır. Bu değerlendirmeler sonucu yüksek riskli olduğu tespit edilen gebelikler daha yakın takibe alınır.

  Gebelik süresince tansiyon ölçümü yapılır. Gebelikte kilo takibi de çok önemlidir. Gebelik boyunca 10-12 kilo alımı normaldir. Ayrıca her kontrolde bebeğin kalp atışları dinlenir. Ultrason cihazı yardımıyla bebeğin anne karnındaki pozisyonu ve gelişimi izlenir. Bebeğin anne karnındaki pozisyonunun bilinmesi, son aylarda doğum şeklinin belirlenmesine yardımcı olur. Down sendromu gibi kromozom anormalliklerinin tespiti için 16-20. haftaları arasında tarama testleri yapılır. Bu testlerde yapılan ultrason ölçümleri ve kan değerlerinin belirlenmesi ile riskli bulunan gebeliklerde amniyon sıvısından örnek alınarak genetik incelemeler yapılır.

  Annede gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkabilecek problemlerin önlenmesi ve bebeğin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için düzenli olarak sağlık kontrolleri yapılmalıdır. Bununla birlikte, gebelikte annenin uyması gereken bazı kurallar vardır. Bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  [​IMG]

  * Gebelik sırasında beslenme çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme kurallarına uyulması; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral içeren besinlerden uygun ve gereken oranlarda alınması gerekir. Beslenme yetersiz olursa bebeğin gelişimi aksayabilir. Özellikle protein, demir ve kalsiyum gereksinimi artar. Rutin bir uygulama olarak hekim tarafından gebelik öncesinden başlamak üzere ek folik asit desteği önerilir. Ayrıca gebelikte bol sıvı alımı da önemlidir.

  * Hekim önerisi dışında gebelik süresince ilaç alınmamalıdır. Çoğu ilaç plasentadan bebeğe geçerek bebekte istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur.

  * Gebeliğin ilk üç ayında röntgen ışınlarından sakınmak gereklidir. Bu ışınlar gebelikte gelişim bozukluklarına ve kalıcı sakatlıklara yol açabilir.

  * Gebelikte toksoplazmozis ve kızamıkçık hastalıklarının geçirilmesi son derece sakıncalıdır.
  Toksoplazmozis, bir tür parazitin yol açtığı hastalıktır. Bu parazit, hastalıklı hayvanların etlerinin yenilmesi, kedi gibi hayvanların dışkıları ile insana bulaşabilir. Anne karnındaki bebeklerde ölüm, zeka geriliği ve görme bozukluklarına neden olur. Gebelikte annenin çiğ ya da az pişmiş et tüketmemesi ve aşılanmamış kedilere temas etmemesi gerekir. Kızamıkçık ise viral bir hastalıktır. Gebeliğin ilk üç ayında kızamıkçık geçirilmesi fetüste gelişim bozukluklarına yol açabilir. Bu nedenle gebelik öncesi kızamıkçık aşısının yaptırılması gerekir.

  * Yorucu ve şiddetli olmadıkça gebelik boyunca fiziksel aktivite gereklidir. Hafif tempolu yürüyüşler, yüzme faydalıdır.

  * Gebelikte vücudu sıkmayan rahat giysiler, yüksek topuklu olmayan yürüyüşe uygun rahat ayakkabılar tercih edilmelidir.

  * Gebelik süresince iyi vakit geçirmeye, ruh sağlığının korunmasına ve dinlenmeye dikkat edilmelidir. Gebelikte hormonal değişikliklere bağlı olarak çeşitli bedensel ve ruhsal değişiklikler olmaktadır. Annenin bu sürece uyum sağlamasında yakınları özellikle de eşi anlayışlı ve hoşgörülü olmalıdır.

  * Gebelikte sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin kullanılması hem annenin hem de bebeğin
  sağlığını olumsuz etkiler. Bu maddelerin gebelik dönemindeki olumsuz etkilerini anımsayalım. Sigara, erken doğuma, düşüklere, bebekte düşük doğum kütlesine ve astım gibi hastalıklara neden olabilir.