gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması nedir

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Kasım 2014 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  gebelik testinde ikinci çizginin silik çıkması nedir

  Gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için adet gününün gecikmesinden sonra belli bir süre geçmelidir. Çünkü hamilelik hormonlarının kana karışması ve idrara taşınması beli bir zaman alır. Bu durumda siz acele edip erken bir zamanda test yaparsanız ikinci çizgi hiç çıkmayabilir veya silik çıkar.

  Sonuç olarak gebelik testlerinde silik çizgi çıkması çok yüksek bir oranla testin pozitif olduğunun göstergesidir. Yani eğer gebelik testinde silik çizgi gördüyseniz hamilesinizdir. Emin olmak için 2-3 gün sonra tekrar deneyiniz.

  Silik çizginin negatif sonuç göstermesi düşük ihtimaldir. İdrardaki başka bir hormona çapraz reaksiyon gelişmesi nedeniyle silik çizgi görülmüş olabilir. Yine Hcg içren ilaçlar testin pozitif çıkmasına neden olabilir. Bu durumda test birkaç gün sonra tekrar yapılmalı ya da bir sağlık kuruluşunda kan testi ile kesin sonuç alınmalıdır.

  Silik çizgide testin bozuk olma ihtimali de vardır ama bu da çok çok düşük bir ihtimaldir. Aldığınız testin son kullanma tarihini kontrol ediniz.
  gebelik_testi.jpg
   
  Son düzenleme: 27 Kasım 2014