Gebelikte takiplerinde ultrason bebeğe zarar verir mi

Konusu 'Hamilelik ve Çocuk Bakımı' forumundadır ve Demir tarafından 2 Şubat 2014 başlatılmıştır.

 1. Gebelik takiplerinde ultrason bebeğe zarar verir mi

  Ultrason (USG) ile anne karnındaki be*beğin görüntülenmesi, yaklaşık 30 yıldan daha fazla doğum hekimliğinde kullanıl*maktadır. Bu amaçla kullanılmaya başlan*dığından itibaren de bebeğe herhangi bir zararı olup olmadığı konusu sürekli araş*tırılmaktadır.

  Ultrasonda röntgendeki gibi bebeğe zararlı X-ışınları kullanılmamaktadır, hızlı ses dalgalan kullanılmaktadır.
  Bu ses dalgalarının, bu güne kadar bebe*ğe bir zararı saptanamamışsa da yine de ultrason kullanırken bazı kurallara uyul*maya dikkat edilmektedir. Günümüzde bir çok ultrason çeşidi mevcuttur.

  Yaygın olarak Kadın-Doğum mu*ayenelerinde kullanı*lan siyah-beyaz ultrasonla görüntülenme, bir aydan daha kısa aralıklarla olma*mak üzere ve uygulama süresi 5-10 daki*kayı geçmeyecek şekilde uygulanır.

  Bu tür ultrasonlarda nispeten düşük kuvvetii ses kullanılmaktadır. Bu ultrasonlarla yapılan anomali araştırmasına 1. düzey araştırma denmektedir ve anomalileri tespit etmede tanı değeri %40-50 civarın*dadır. Daha ileri teknolojisi olan renkli, 3-4 boyutu ve doppler ultrasonografilerde ise daha kuvvedi ses dalgaları gönderilir ve ancak siyah-beyaz ultrasonlarda şüphelenilen durumlarda veya ayrıntılı ano*mali araştırması açısından, bir gebelikte sadece 1-2 kez önerilmektedir.. Bu tür ultrasonlarla yapılan anomali araştırması*na ise 2. düzey araştırma denir ve bazı özel merkezlerde uygulanır. Bu tür ultrasonların da anomalileri tespit etmede tanı değeri, yine %100 olmayıp %60-70 civa*rındadır.