Gece Yatmadan Önce Okunacak Dualar

Konusu 'Dualar ve anlamları' forumundadır ve Elif tarafından 14 Mart 2013 başlatılmıştır.

 1. Elif

  Elif Yönetici Admin


  Yatmadan Önce Dua, Gece uyumadan önce Okunacak Dualar

  Akşam uykuya yatmadan önce Allah'a hamd ile dua etmeliyiz. Hz. Muhammed (s.a.v.) sevgili peygamberimizin bu konu hakkında hadisleri mevcuttur. Bunlardan faydalanarak gece yatmadan önce okuyabileceğiniz duaları konumuza ekledik.

  "Allahümme bismike emutü ve ahya"


  Bu kısa duayı okuyun hem ezberlemesi de kolay.

  Gece Yatağa yatmadan önce şöyle dua edebilirsiniz.

  İhlas suresini okuyun.

  Bismillahirrahmanirrahim.

  Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

  Daha Sonra Nas suresini okuyabilirsiniz.

  Bismillahirrahmanirrahim.

  Kul, euzü birabbin nâs, melikin nâs, ilâhin nâs, min şerril vasvasil hannas, elleziy yuvesvisu fiy sudûrin nâs, minel cinneti ven nâs.


  Hemen ardından Felâk suresini okuyabilirsiniz.

  Bismillahirrahmanirrahim.

  Kul e'ûzü bi-rabbil felâkı min şerri ma halâka ve min şerri ga-sikın izâ vakabe ve min şerrin neffasati fil ukadi ve min şerri hâsi-din izâ hased.

  En sonunda da 7 kere Ayetel Kürsi okuyun.

  Allahü lâ ilâhe illâ hüvel hayyül kayyûm. Lâ te’huzühû sinetün ve lâ nevm. Lehû mâ fis-semâvâti vemâ fil erd. Menzellezî yeşfeu indehû illâ biiznihi. ya’lemü mâ beyne eydîhim vemâ halfehüm velâ yühîtûne bişey’in min ilmihî illâ bimâ şâe vesia kürsiyyühüssemâvâti vel erd. Velâ yeûdühü hıfzuhumâ ve hüvel aliyyül azîm.


  Gece uyumadan önce okunacak dua

  "Allahümme eslemtü nefsî ileyke Ve veccehtü vechî ileyke Ve fevvadtü emrî ileyke Ve elce'tü zahrî ileyke, rağbeten ve rehbeten ileyke Lâ melce'e, velâ mencee minke illâ ileyke Âmentü bi-kitabikellezî enzelte, ve binebiyyikellezî erselte"

  Anlamı:

  "Allah'ım, nefsimi sana teslim ettim, yüzümü sana çevirdim İşimi sana havale ettim Sırtımı sana hem korkarak, hem de ümid ederek dayadım Zaten senden başka sığınacak, sende başka dayanacak melce' ve mence'de yoktur Kurtarış ve himaye ancak sendendir, sana mahsustur
  Allah'ım indirdiğin kitabına, gönderdiğin Peygamberine iman ettim Bu hal ve iman ile uykuya yatıyorum"