Geçmişte kabul gören bazı mesleklerin günümüzde kabul görmemesinin nedenleri neler olabilir

Konusu 'Soru ve cevaplar' forumundadır ve Nehir tarafından 2 Şubat 2013 başlatılmıştır.

  1. geçmişte kabul gören bazı mesleklerin günümüzde kabul görmemesinin nedenleri nelerdir

    Bütün meslekler ihtiyaca göre ortaya çıkmıştır. Eğer bir şeye ihtiyaç duyuluyorsa o ihtiyacı giderecek meslekte ortaya çıkar. Eğer eskiden ihtiyaç duyulan bir şeye günümüzde ihtiyaç duyulmuyorsa artık o mesleğe de ihtiyaç duyulmuyor demektir.

    Eskiden yapılan ve ihtiyaç duyulan bir çok meslek günümüzde ihtiyaç duyulmadığı için yapılmıyor. Bunun en önemli nedeni ise günümüzde bu mesleklere ihtiyaç duyulmuyor olmasıdır. Yani eskiden ihtiyaç duyulan mesleğin yerini günümüzde başka mesleklerin alması ve artık o mesleğin icra ettiği şeyi başka şeylerin karşılıyor olması o mesleği gereksiz kılmıştır.

    Örnek vermek gerekirse; eskiden yapılan ve ihtiyaç duyulan mesleklerden birisi de keçeciliktir. Ancak günümüzde keçelerin yerini daha kullanışlı ve modern halılar aldığı için keçeye ve doğal olarak keçecilik mesleğine ihtiyaç duyulmuyor.

    Aynı şekilde nalbantlık mesleği; eskiden ulaşım ve taşımacılık at ve eşek gibi hayvanlar ile yapıldığı için ve bu hayvanlara büyük bir ihtiyaç vardı. Dolayısı ile de bu hayvanların ayaklarına nal vuran nalbantlık mesleğine de ihtiyaç duyulmaktaydı. Ancak günümüzde hem taşımacılık hemde ulaşım arabalarla yapıldığı için at ve eşek gibi hayvanlara olan ihtiyaç ortadan kalkmıştır ve dolayısı ile de nalbantlık mesleğine de olan ihtiyaç ortadan kalkmıştır.