Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları nelerdir

Konusu 'Ödevim var' forumundadır ve Ceren tarafından 25 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları nelerdir

  Geçmişten günümüze aydınlatma araçları büyük değişim göstermişlerdir. Eski aydınlatmalar daha az kullanışlı olup yeni aydınlatmalar daha kullanışlı ve görsellik açıdan daha güzel görünmektedir

  Ateş:
  İlk çağ insanları geceleri kurumuş ağaç parçalarını yakarak aydınlanırlardı.

  Meşale:
  Hayvan ve bitki yağlarının yandığını fark ettiler. Odun ucuna sarılmış keçeleri sıvı yağların içine daldırdıktan sonra ateşe verdiler. Böylelikle daha uzun süreli yanan ve taşınabilir olan meşaleyi buldular.

  Kandil ve yağ lambası:
  Yine hayvan ve bitkilerden elde ettikleri yağları toprak veya çeşitli madenlerden yaptıkları kabın içine doldurup ucuna hayvan kılından yapılmış keçe ekleyip yaktılar. Bunun adı ise günümüzde kandil olarak bilinir.

  Mum:
  Çeşitli yağlardan ettikleri macunun içerisini pamuk veya keçeden yaptıkları fitili yerleştirerek mumu kullanmaya başladılar.

  Gaz lambası:
  Petrolün işlenmesiyle elde edilen gaz yağı bulundu. Bu yağı bir hazneye doldurdular ve üstüne cam bir fanus yaptılar. Pamuk veya keçeden yaptıkları fitili yakarak uzun süre yanabilen ve rüzgardan etkilenmeyen gaz lambasını kullanıldı.

  Ampül:
  Elektrik akımının bulunmasından sonra, bu akımın ince tellerden geçerken ısınmaya sebep olup parlama yaptığını fark ettiler. Cam bir tüpün içine geçirilen metal tel ile aydınlanma sağlanabiliyordu. Bunu da lamba veya ampul olarak adlandırdılar. Bu lambalar günümüzde halen kullanılmaktadır.

  Floresan lamba:
  Ardından uzun cam tüpler içerisine çeşitli gazlar koyarak elektrik akımını ışık enerjisine dönüştüren floresan lambaları kullanmaya başladılar.

  Led lamba:
  Günümüzde yeni bulunan bir aydınlanma türü de bir çok evde kullanılmaya başlanan led lambalardır.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 18 Şubat 2015