Geçmişten günümüze ulaşım araçları nelerdir

Konusu 'Tarih konu anlatımı' forumundadır ve Ceren tarafından 26 Şubat 2015 başlatılmıştır.

 1. Ceren

  Ceren Süper moderatör


  Geçmişten günümüze ulaşım araçları sırasıyla

  Hepimizin bildiği gibi bundan uzun yıllar önce ulaşımda diğer herşey gibi kısıtlı imkanlarla oldukça zordu. Yakın mesafeler için yürümek yeterli gelirken uzak mesafelerde iş daha da zorlaşıyordu. Bakın tarihin belirli devrelerinde hayatımıza girmiş ve çıkmış ulaşım araçları nelermiş?

  İlk başlarda sıradan bireylerin kullanabileceği tek ulaşım aracı zamanın şartlarına uygun olarak ya yürümek ya da evcilleştirilmiş hayvanları (at, eşek, deve vb) kullanmaktı. Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte binek hayvanların yerini bisikletler almaya başlamış olsada halen kırsal yerleşim bölgelerinde hayvanlar ulaşım aracı olarak kullanılmaktadır

  Yük taşımada ise genellikle at ya da eşeklerin çektiği arabalar kullanılıyordu. Günümüzde ise ulaşımda özel otomobil, otobüs, tramvay, tren, motorsiklet, bisiklet, kaykay, paten gibi ulaşım araçları kullanılmaktadır.

  Deniz ulaşımında da durum çok farklı değildi insan gücüyle çalışan sandallar ve gemiler zaman içerisinde yerini sürat motorları, jetski, yelkenli gemi, vapur gibi teknolojik ulaşım araçlarına bırakmıştır.


  Tek pervaneli uçakla başlayan yolculuk günümüzde uçak, helikopter, uzay mekiği gibi daha hızlı araçlarla devam etmektedir.
   
  Son düzenleme: 25 Şubat 2015