Gerdek Gecesi Namazı Nasıl Kılınır?

Konusu 'Namaz İlmihali' forumundadır ve Nehir tarafından 28 Mayıs 2014 başlatılmıştır.


 1. Gerdek Gecesi Namazı Kılınışı

  Gerdek gecesi Gelin ve Damadın 2 Rekat namaz kılmaları ve namazıdan sonra dua etmeleri müstehaptır.İbni Cüreyre diyor ki: Selman-ı Farisi (r.a.) Ebu Kurre el-Kindi'nin kızı ile evlendi. Zifafa girince, "Ey hatun, Resulüllah (s.a.v), bana vasiyetinde şöyle buyurdu: ''Ey Selman, Allahü Teala takdir eder de, evlenecek olursan, karınla beraber ilk yapacak işiniz Allah'a ibadet etmek olsun." "Bu hususta bana itaat edecek misin?" dedi. Hanımı "emir senindir" diye karşılık verdi. O da "öyleyse kalk namaz kılalım" dedi. Kalkıp namaz kıldılar.
  Burada görüldüğü gibi, gerdek gecesinde gelinle güveyinin önce namaz kılmaları müstehaptır.
  İbn Mes'ud (r.a.)’ın rivayet ettiği hadis-i şerifte gerdek gecesi şu duanın edilmesi tavsiye ediliyor.
  "Zifaf gecesi kadın kocasının yanına girdiği zaman, erkek namaza durur. Kadın da arkasında durur. İki rek'at namaz kılarlar. Erkek şöyle dua eder:
  "Allah'ım, ailemi bana, beni aileme mübarek eyle. Allah'ım, ondan bana benden de ona hayırlı rızık ver. Bir arada olmak bizim için hayırlı olduğu sürece bizi birleştir, ayrılık bizim için hayırlı olduğu zaman da bizi ayır."
  Başbaşa kalan gelin ve damat, kendileri için hazırlanmış olan şeyleri yerlerken, damat bir taraftan gelinin heyecanını yatıştırıcı tatlı sözler söylemelidir.
  Vakit namazını kılıp kılmadığını sormalı ve kıldırmalı, kendisi de kılmalıdır