Glikokaliks Nedir? Görevleri

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 13 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici

  Glikokaliks

  Glikokaliks, Şeker olarak oldukça zengin özel bir yapı olan glikokaliks, hücre zarının yüzeyinde yer alır. Anatomi, biyoloji ve veterinerlik alanlarında kullanılmakta olan glikokaliksin kalınlığı 5-200 nb arasındadır ve karbonhidrat içeren filamentöz bir tabakadır.

  Glikolikaliksin hücre zarı ile olan bağlantısına göre iki türe ayrılır:

  Hücre zarına bağlı olan glikokaliks:
  Bu glikokaliks çeşidi, hücre zarının her bir çöküntüsü, kavisi, oyuntusu ve uzantıları gibi hareketlerini ve farklılıkların Her anlamda uyar ve hücre zarı ile beraber görülür. Bu tür glikokaliks sindirim borusu ve safra kesesi üzerindeki ince uzantıların çevresinde, omurgalıların alyuvar duvarında, protozoada ve fagositoz yapan çoğu hücrenin yüzey kısmında yer alır.

  Hücre zarına bağlı olmayan glikokaliks: Bu tür glikokaliks bazal zar ve bazal tabaka gibi isimler alır. Hücre zarına bağlı olan glikokaliks gibi hücre zarının her bir hareketine hücre ile beraber uygunluk göstermez ve birlikte görülmez. Hücre zarına bağlı olmayan glikokaliks, omurgalıların epitel hücrelerinin yüzey kısmında, bakterilerde, mantarlarda, kas hücrelerinin içinde, bitkilerde ve birçok hücre çeşidinde görülebilir.

  Glikokaliks görevleri:
  Yağlama, süzme, mekanik destek etkileri vardır. Aynı zamanda bazal tabaka hücre çevresinden oluşmuş olan ve hücre zarının dışında glikolikaliksin içine salgısı yapılan maddelerin burada belirli bir zaman yer almasına yardımcı olur ve fagositoz da görev yapar, hücre zarına geçirgen ve seçici bir özellik sağlar, akyuvarların zararlı olan hücreleri tanımasına yardımcı olur, hücrelerin kendine has yapısını oluşturur, hücrelerin aralarında birbirini tanımalarını, bağlantılar oluşturmalarını ve hormon gibi bazı maddelere karşılık vermelerini sağlar