Gobi Çölü Hakkında Kısa Bilgi

Konusu 'Biyoloji' forumundadır ve Chanyeol tarafından 28 Temmuz 2016 başlatılmıştır.

 1. Chanyeol

  Chanyeol Süper moderatör Yönetici


  Gobi Çölü

  Gobi Çölü, Çin ve Moğolistan topraklarına yayılmış olan soğuk bir çöldür. Gobi çölü Türkistan'ın Dungbeye kadar olan uzunluğu 1600 km iken Altay dağlarının güneyinde bulunan Sarı ırmağa kadar 800 km alanı kaplamaktadır. Ayrıca gobi çölü deniz seviyesinden yaklaşık yüksekliği 900 ile 1500 metre arasında değişmektedir. Gobi çölünün büyük bir bölümü kayalıktır ve kenarda kalan kesimlerinde ise, çayırlar ile ağaçsız ve kısa otlu olan bozkırlar bulunmaktadır. Gobi çölü orta Asya'da yer alan Moğolistan cumhuriyetinin güney kısmında ve Çine bağlı olan Sinkiang ile Kansu eyaletlerinin yakın çevresindeki bölgeleri de içerisine kaplayan çok geniş bir çöldür. Hatta etrafında kayalık olan sıradağlar ile çevrelenmiştir. Güney kısımda Altun Dağı, Bei ile Yin Dağları, batı kesiminde Hangay ile Altay dağları bulunmaktadır. Gobi çölünün uzunluğu 1600 km iken genişliği de 480 ile 965 km arasında farklılık göstermektedir.

  Gobi Çölünde İklim Şartları Nasıldır? Gobi çölünde özellikle kış mevsimi hem çok uzun hem de soğuk geçerken yaz mevsimi ise, oldukça kısa ve çok sıcak bir şekilde geçen sert iklim şartlarına sahip olmaktadır. Ayrıca gobi çölünde sıklıkla ortaya çıkan çok şiddetli kum fırtınaları sebebi ile kumun üst kısmında bulunan tabakada büyük ölçüde aşınmalara yol açmıştır. Gobi çölünde hem karasal hem de kuru iklim hüküm sürmektedir. Bu nedenle kış aylarında oldukça soğuk, yaz aylarında ise çok sıcak olmaktadır. Gobi çölünde mevsim şartlarına göre sıcaklıklar -45 derece ile 45 derece arasında farklılık göstermektedir. Genellikle gobi çölünde yaz aylarında yağışlar daha fazladır. Batı kısımda bir senelik yağış ortalaması ise, 69 milimetre görülürken kuzeydoğusunda 200 milimetre oranında yağmaktadır. Gobi çölünün bir kısmında kumlar varken bir kısmında ise beyaz çakıllar bulunmaktadır. Hatta çöldeki bitki örtüsü sadece küçük olan otlar ile dikenli çalılardan mevcut olmaktadır. Gobi çölünde akarsu neredeyse hiç yoktur. Ancak gobi çölünde orta büyüklükte olan tuzlu göllere rastlamakta mümkündür. Yaygın olarak rotaya çıkan yeraltı suları sayesinde bazı kesimlerinde büyük baş hayvanlara ev sahipliği yaparak yetişmesine olanak sağlamaktadır. Gobi çölünde boydan boya mevcut olan bit demir yolu hattı bulunmaktadır.

  Gobi Çölünün Özellikleri Nelerdir? Çöl çok iyi bir şekilde korunmuş olan dinozor fosil yataklarında ev sahipliği yapmaktadır. Hatta gobi çölünün kızıl kayalar ismi ile anılan bölgesi özellikle paleontologlar açısından çok büyük önem taşımaktadır. Gobi çölünde birden fazla hayvana da ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar arasında yaban eşekleri, develer, kar kaplanları, ayılar, kurtlar ve atlara rastlamakta mümkün olmaktadır.